O tym, jak ważny jest sen dla regeneracji naszego organizmu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Według najnowszych badań aż ¼ Polaków twierdzi, że cierpi na bezsenność. Aż 66% z tego stanowią kobiety.
Człowiek przeciętnie przesypia prawie 1/3 swojego życia, lecz samo zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. O ile niemowlę śpi po 15 godzin na dobę, sześciolatek już tylko 10 godzin, starsze dzieci potrzebują na sen jakieś 8 godzin, a dorośli niecałe 7.
Jeśli śpimy krócej, nasz organizm nie regeneruje się w pełni, co sprzyja szybkiemu przemęczaniu, osłabia nasza odporność a także – uwaga dla pań – wizualnie postarza, ponieważ skóra nie ma czasu na intensywną rewitalizację.
Co można zrobić, aby naturalnie ustrzec się przed bezsennością?
- Wypij szklankę ciepłego mleka przed snem. Łagodzi ono nerwy i uspokaja.
- Zrób sobie kąpiel z olejkami (byle nie za gorącą).
- Nie korzystaj z komputera przed położeniem się spać. Monitor powoduje tzw. powidok, czyli po zamknięciu oczu nadal widzimy obrazy i „migawki”.
- Nie objadaj się wieczorem. Nie jedz niczego na godzinę przed pójściem spać.
- Zmyj makijaż. Rzecz wydawałaby się banalna, ale resztki makijażu na twarzy mogą utrudniać oddychanie skóry. Jeśli koniecznie chcesz nasmarować się kremem, niech to będzie krem na noc.
- Aby wyciszyć umysł posłuchaj przed pójściem spać relaksującej muzyki lub poczytaj książkę.
- Wywietrz sypialnię i zadbaj, by nie było w niej zbyt gorąco.
- Kładź się i wstawaj o tej samej porze. Nie pozwalaj sobie na kilkugodzinne odstępstwa nawet w weekendy. W ten sposób uregulujesz swój wewnętrzny zegar.
- Zadbaj, by to, w czym śpisz, było przewiewne i luźne. Żadna gumka czy guzik nie powinny uciskać ciała.
- Herbatka z rumianku lub melisy wypita przed snem ukoi nerwy. Nie pij jednak wieczorem mocnych herbat czy kawy, bo one mają działanie pobudzające.
- Nie trzymaj w sypialni na widocznym miejscu przedmiotów, które kojarzą ci się z pracą, jak np. teczka z dokumentami czy narzędzia. To Cię nie uspakaja, a wręcz przeciwnie.
- Przewietrz się przed snem. Jeśli nie masz czasu na spacer, wyjdź chociaż na balkon lub otwórz okno i powdychaj świeże powietrze.
- Aktywność ruchowa jest sprzymierzeńcem dobrego snu. Nie podejmuj jednak intensywnego wysiłku późnym wieczorem, zakończ ćwiczenia najpóźniej 3-4 godziny przed położeniem się.
- Jeśli nie umiesz zasnąć – licz barany. Wyobraź je sobie, jak kolejno skaczą przez płot lub strumyk w miłej scenerii. Jeśli takie liczenie nie skutkuje, utrudnij sobie zadanie i licz kaczki pływające po stawie, które co chwila przemieszczają się z miejsca na miejsce.
Bezsenność to nie tylko zwykłe kłopoty ze snem, to również choroba, dlatego jeśli powyższe sposoby nie pomogą, powinniśmy się zwrócić do lekarza o pomoc. Brak snu może bowiem wyczerpać nasz organizm, tak jak każda inna dolegliwość.
A. Złotkowska