Kiedy Twój cykl zaczyna się zmieniać, należy odwiedzić lekarza i upewnić się, że zmiany wynikają z wejścia w okres perimenopauzy (klimakterium), a nie mają innego podłoża. Jeśli krwawienie pojawi się w ponad rok po ostatniej miesiączce, nie jest to normalne. Nawet jeśli pojawi się w sześć miesięcy po ostatniej miesiączce, powinno to skłonić do wizyty u lekarza.
Koniecznie wybierz się do lekarza, jeśli zauważysz:
- Bardzo obfite krwawienie
Czyli „powódź” ze skrzepami albo konieczność zmiany tamponów lub podpasek bardzo często – co pół godziny.
- Bardzo długi okres
Z krwawieniami trwającym więcej niż pięć dni lub kiedy przerwa pomiędzy menstruacją staje się krótsza (zwykle mniej 21 dni). Przyczyną mogą być mięśniaki, polipy, rozrost endometrium lub niekiedy (rzadko) nowotwór.
- Ciągłe plamienia
Plamienia między okresami i plamienia lub krwawienie po stosunku płciowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujesz antykoncepcyjną wkładkę domaciczną lub poddajesz się terapii hormonalnej, a także wtedy kiedy jesteś w ciąży. Tego rodzaju dolegliwości może powodować stan zapalny macicy lub jajowodów, ciąża pozamaciczna, stan przedrakowy lub nowotwór szyjki macicy.
- Krwawienie, któremu towarzyszy ostry ból
Nawet jeśli jest to tylko plamienie, wymaga natychmiastowego badania. Przyczyną może być stan zapalny, ciąża pozamaciczna lub mięśniaki.
- Krwawienie, któremu towarzyszy gorączka
Jest najczęściej spowodowane stanem zapalnym. Należy wówczas wykluczyć macicę i jajowody jako miejsce infekcji.
- Twój okres raptownie ustał
Choć używałaś odpowiednich środków antykoncepcyjnych, istnieje możliwość, że jesteś w ciąży, nawet jeśli masz powyżej 50 lat.
- Jakiekolwiek krwawienie
6 miesięcy po ostatniej menstruacji należy traktować poważnie i udać się do lekarza.
Jeśli odwiedzisz lekarza, skarżąc się na którykolwiek z wymienionych wyżej przypadków, a dobiegasz pięćdziesiątki, lekarz z pewnością gruntownie Cię przebada i zleci testy mające na celu wykluczenie jakiś poważnych przyczyn.
Częstotliwość miesiączkowania
Zastanawiałaś się kiedykolwiek ile razy w ciągu życia miesiączkujesz? W ciągu całego życia większość kobiet będzie miała od 400 do 500 cykli miesiączkowych. Warto podkreślić, że współczesne kobiety mają więcej menstruacji niż kiedykolwiek wcześniej, co spowodowane jest:
- Zwiększoną długością życia
- Lepszą opieką zdrowotną
- Sposobem odżywiania
- Faktem, że dziewczynki zaczynają miesiączkować teraz wcześniej
- Kobiety rzadziej zachodzą teraz w ciąże
Jeżeli zainteresował Cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł Czy to już ostatni okres?
Źródło: Menopauza. Poradnik dla kobiet, dr Robin N. Phillips, wyd. Muza
Zuzanna Górka