operacyjne-leczenie-wnm

Na nietrzymanie moczu cierpi w Polsce ponad 25% kobiet. Czy zabieg podwieszenia pęcherza jest najskuteczniejszą metodą leczenia NTM? Jakie mogą być pooperacyjne powikłania?

WNM w liczbach

W Polsce WNM dotyczy 27,6% wszystkich kobiet. Problem ten gwałtownie pogłębia się po pięćdziesiątym roku życia. W przedziale wiekowym 50-80 lat nietrzymanie moczu to choroba aż 40% kobiet. Obserwacje kliniczne pokazują, że wśród dostępnych metod leczenia, to właśnie zabieg operacyjny daje największą skuteczność na wyleczenie i poprawienie komfortu życia. W 85% przypadków po podwieszeniu pęcherza kobiety wracają do normalnej sprawności.

Jakie powikłania po operacji na NTM?

Zabieg operacyjny w leczeniu wysiłkowego nietrzymaniu moczu polega na podciągnięciu tkanek pęcherza moczowego za pomocą specjalnych taśm i przytwierdzeniu ich do powięzi mięśni prostych brzucha. W ciągu 20 lat wykonywania takich zabiegów, metody operacyjne przeszły prawdziwą rewolucję. Stały się o wiele mniej inwazyjne, bezpieczniejsze i lepiej znoszone przez kobiety. Także materiały, które wykorzystuje się podczas operacji, są o wiele bardziej nowoczesne. Choć liczba powikłań i nieudanych zabiegów została zredukowana do minimum, kobiety decydujące się na operację muszą liczyć się z jej konsekwencjami.

W trakcie lub po zabiegu może dojść do:

  • uszkodzenia ściany pęcherza moczowego
  • powstania przeszkody podpęcherzowej i związanych z tym zaburzeń mikcji
  • uszkodzenia cewki moczowej, jelit, naczyń, nerwów
  • erozji ściany pochwy
  • tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym

M. Witczak