Osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu zazwyczaj bardzo się wstydzi swojej przypadłości. Izoluje się od bliskich, stara się zbagatelizować problem, unika wizyty u lekarza. W konsekwencji czuje się bardzo samotna i opuszczona. Jak temu zaradzić?
Należy sobie uświadomić, że NTM dotyka około 10-12% społeczeństwa. 1 na 4 kobiety i 1 na 8 mężczyzn w pewnym momencie swojego życia doświadczy nietrzymania moczu. Nie jesteś sama!
Wizyta u lekarza
Zanim opowiesz o swym problemie lekarzowi, możesz się przygotować psychicznie do rozmowy. Weź kartkę i długopis, a następnie spisz wszelkie pytania, jakie Ci przyjdą do głowy w związku z problemem. Opisz jak najdokładniej objawy – jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij obserwować swój organizm. Pomoże Ci to szybko i konkretnie odpowiadać na kłopotliwe pytania, które może zadać Ci lekarz.
Zacznij prowadzić dziennik mikcji: notuj, co pijesz i w jakiej ilości, godziny, w których bywasz w toalecie, momenty nietrzymania moczu, pozycje, w których najczęściej dochodzi do epizodów.
Uzbrojona w kartkę z informacjami możesz udać się do lekarza, Informacje, które zanotowałaś pomogą mu ocenić stopień zaawansowania choroby, jej przyczyny, sposób leczenia.
Dodatkowo może zapytać jak wygląda strumień moczu podczas wypróżniania, czy stosujesz jakieś leki, które mogą wpływać na funkcjonowanie układu moczowego, jakie stosujesz używki (papierosy, alkohol).
Często potrzebne są dodatkowe badania, by dokładnie ustalić przyczynę NTM. Zaliczamy do nich: badanie USG układu moczowego, wziernikowanie pęcherza moczowego i cewki moczowej (cystoskopia), badanie urodynamiczne (wymagające założenia cewnika), badania krwi i moczu, a także urografię, czyli zdjęcia rentgenowskie układu moczowego.
Przygotuj się również na badanie wysiłkowe, które określi, czy wyciek moczu jest spowodowany takimi czynnikami, jak podnoszenie ciężarów, ćwiczenia gimnastyczne, kaszel, kichnięcie.
Seni