Ludzkie przekwitanie jest rzadkością w świecie biologii – większość gatunków zwierząt zachowuje płodność do końca życia. Menopauza jest często początkiem obniżenia jakości życia i zdrowia kobiet. Czy natura robi nam krzywdę?
Masz 45+ lat, czujesz się świetnie, wreszcie zaczynasz mieć czas dla siebie, wydaje się, że możesz zacząć życie „na własny rachunek”… a tu nagle biologiczny zegar zaczyna zachowywać się, jakby ktoś mu zabrał parę zębatek i sprężynek. To menopauza – krytyczny okres dla kobiecego zdrowia i kondycji.
Menopauza – krytyczny okres
Nigdy wcześniej ani później nie następuje tak gwałtowny wzrost ryzyka zachorowania na osteoporozę, choroby układu krążenia, przemiany materii, pojawiają się problemy ze stawami, włosami, skórą, zdrowiem intymnym. Tak, jakby nasze ciało uparło się, by zniszczyć nas od środka.
Do tego dochodzą problemy z pamięcią, koncentracją, emocjami. Mogą pojawić się uderzenia gorąca, zimne poty, skurcze mięśni, palpitacje, migreny… Pod względem biologicznym menopauza to prawdziwa porażka! Po co nam to wszystko?
Przyczyny menopauzy
Choć biologowie zgadzają się, że przekwitanie jest naturalną, charakterystyczną dla naszego gatunku cecha, nie potrafią wyjaśnić, dlaczego zawsze następuje mniej więcej w tym samym wieku – i teraz i sto lat wcześniej, gdy średnia życia była dużo krótsza.
Joanna Pastuszka-Roczek