W każdym domu powinna być apteczka, nie tylko z podstawowym wyposażeniem (gaza, bandaże, woda utleniona), ale także zaopatrzona w leki, które mogą nam pomóc doraźnie. Czy przechowujemy je jednak właściwie?
Przechowywanie
W domu powinniśmy mieć zestaw leków oraz środków opatrunkowych. Apteczka powinna mieć swoje miejsce, które nie będzie negatywnie wpływać na jej zawartość, a mianowicie, nie może być w kuchni gdzie jest za ciepło, ani w łazience gdyż jest tam zbyt dużo wilgoci. Najlepszym miejscem na apteczkę jest zamknięta szafka w pokoju. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko mogłoby się dostać do apteczki i zażyć niepożądane leki, należy ja umieścić w bezpiecznym miejscu.
Kontrola leków
Jeżeli nie używamy często leków, które znajdują się w apteczce, to należy co jakiś czas robić ich „przegląd”. Sprawdzamy datę przydatności, a przeterminowanych leków pozbywamy się. Nie można wyrzucać ich do śmieci tzw. odpadów komunalnych. W każdej aptece powinien być pojemnik, do którego możemy wyrzucić przeterminowane lekarstwa. W żadnym wypadku nie powinniśmy:
-robić zapasów leków,
-trzymać antybiotyków w apteczce (zażywa się ich tyle ile zalecił lekarz),
-syropy otwarte i przechowywane poza lodówką dłużej niż dwa tygodnie trzeba wyrzucić.
Co powinna zawierać domowa apteczka?
Ilość leków, które chcemy zakupić do naszej domowej apteczki zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Na pewno nasz mały zdrowotny niezbędnik powinien zawierać: – wodę utlenioną albo spirytus salicylowy,
-plastry w różnych rozmiarach,
-gazę i bandaże
-środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
-termometr,
-wapno rozpuszczalne,
-nożyczki
Kanka