Wiek menopauzalny przypada na okolice 50. roku życia. Ale przekwitanie wcale nie musi przyjść zgodnie z książkowymi wskaźnikami. Przedwczesna menopauza to problem wielu kobiet. Jakie są jej objawy?
Przedwczesna menopauza
Menopauza jest okresem, który zachodzi w organizmie wraz z procesem starzenia się. Funkcjonowanie organizmu ulega zmianie, ponieważ zaburzona zostaje gospodarka hormonalna. Ten etap przypada zwykle między 45. a 55. rok życia kobiety. Jednak natura jest nieprzewidywalna. Wówczas menopauza może pojawić się o wiele wcześniej, niż się tego spodziewamy. Nie dzieje się to bez przyczyny. Przedwczesna menopauza charakteryzuje się wieloma objawami, które umożliwiają jej rozpoznanie. Zmiany hormonalne mogą nastąpić u kobiet przed 40. rokiem życia, a nawet u dwudziestolatek, co z pewnością jest trudnym przeżyciem. Niektóre z chorób czy zabiegów przyczyniają się do wcześniejszej menopauzy.
Przedwczesna menopauza – objawy
Przedwczesna menopauza objawia się nieco inaczej niż u kobiet dojrzałych. Nawet przed 40. czy 30. urodzinami może dojść do pierwszych objawów, związanych z wygasaniem czynności jajników. Oznaki wcale nie muszą być charakterystyczne, jak przy menopauzie w późniejszych latach życia. U kobiet często obserwuje się przemęczenie, spadek odporności a nawet stany depresyjne. Pojawia się brak energii, apatia i spadek nastroju. Panie przestają radzić sobie w stresujących sytuacjach i przechodzą z jednego nastroju na drugi w bardzo krótkim czasie. Mają skłonność do płaczu, szczególnie bez powodu.
Objawem fizycznym jest brak miesiączki, co kobiety często zwalają na stres i depresję. Przyczyna może być jednak zupełnie inna. Zaburzenia cyklu, trwające kilka miesięcy i towarzyszące im inne objawy powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa.
Organizm kobiety, który produkuje mniejszą ilość hormonów płciowych nie pracuje tak efektywnie, dlatego zmniejszeniu może ulec metabolizm. Efektem bywa otyłość brzuszna, co także przyczynia się do depresji.
Konsekwencją przedwczesnej menopauzy jest zaburzenie bariery ochronnej całego organizmu. Wraz z przekwitaniem, niekiedy pojawia się wczesna osteoporoza, osteopenia czy zakrzepica. Pojawiają się problemy z żylakami oraz choroby układu krążenia. Zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale także psychika, ponieważ objawy przedwczesnej menopauzy,mogą być przytłaczające dla młodej kobiety.
Najważniejszym aspektem przedwczesnej menopauzy jest utrata zdolności do rozrodu. Kobiety coraz częściej decydują się na dziecko przed 40 rokiem życia. Młode panie mają większe szanse na bezpieczne doniesienie ciąży i szybszą regenerację po porodzie. Przedwczesna menopauza uniemożliwia zapłodnienie i przekreśla marzenia o dziecku. W razie zaobserwowania niepojących objawów, najlepiej udać się do ginekologa.
Katarzyna Antos