Jesień na dobre zadomowiła się w naszym kraju. Dni są coraz krótsze, drzewa powoli zaczynają zrzucać liście. Na szczęście na bazarach wciąż można kupić świeże owoce i warzywa, w tym gruszki. Jakie składniki odżywcze zawierają te smaczne owoce? Czy gruszki wykazują właściwości zdrowotne?
Gruszki to nie tylko słodki i smaczny owoc, ale też skarbnica składników odżywczych. Nie każdy wie, iż te wyjątkowe owoce zawierają jod. Ten cenny składnik mineralny znajdziemy w niewielu produktach pochodzenia roślinnego, dlatego też wzbogaca się nim sól kuchenną. Jod zawarty w gruszkach wpływa pozytywnie na funkcjonowanie tarczycy. Jedząc te jesienne owoce, dostarczymy organizmowi także bor, czyli minerał, który wpływa pozytywnie na pracę naszego mózgu i pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem. Osoby, które zaspokajają dziennie zapotrzebowanie organizmu na ten mikroelement, rzadziej zapadają na udar mózgu i nadciśnienie. Jakie cenne składniki odżywcze znajdziemy w gruszkach?
Napar z gruszek lekiem na przeziębienie?
Prozdrowotne właściwości gruszek dostrzegli już starożytni. Osoby żyjące przed wiekami traktowali je jako panaceum na wiele chorób. Napar z gruszek podawano ludziom zmagającym się z przeziębieniem, gorączką i uporczywym kaszlem. Z kolei osobom borykającym się z problemami trawiennymi podawano pieczone gruszki. Smażone owoce miały natomiast wzmocnić system odpornościowy i zmniejszyć podatność organizmu na zachorowanie. Naukowcy zalecają spożywanie gruszek osobom, które pracują umysłowo. Te jesienne owoce poprawiają bowiem możliwości intelektualne i wpływają korzystnie na funkcjonowanie tarczycy. Co ciekawe bor, który służy naszemu mózgowi, zapobiega też utracie wapnia, czyli podstawowego surowca budulcowego kości, i tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy.
Udar mózgu – jedzenie gruszek może zapobiec?
Holenderscy naukowcy zauważyli też, że gruszki redukują ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Z poczynionych przez nich obserwacji wynika, iż dobroczynne substancje są zawarte w białym miąższu owoców. Szacuje się, że dieta bogata w gruszki zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru aż o 50%. Na udar mózgu szczególnie narażeni są ludzie starsi, w ich przypadku może on doprowadzić do paraliżu części ciała, utraty zdolność intelektualnych, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. W związku z tym lepiej zapobiegać udarowi mózgu, tym bardziej, że gruszki należą do niezwykle smacznych owoców.
Jedzenie gruszek a zakrzepica
Gruszki powinny znaleźć się w diecie osób zmagających się z nadciśnieniem. Dzięki wysokiej zawartości potasu, obniżają one bowiem ciśnienie krwi. Ponadto chronią przed zakrzepicą, na którą w sposób szczególny narażeni są palacze oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Potas zapobiega agregacji płytek krwi, dzięki czemu naczynia pozostają drożne. Zakrzepy są niezwykle niebezpieczne, bowiem po przemieszczeniu do płuc mogą doprowadzić do zgonu. Potas zawarty w gruszkach to sprzymierzeniec osób zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jego wysokie stężenie przyczynia się do wydalenia z organizmu nadmiaru sodu wywołującego nadciśnienie.
Chcesz schudnąć? Pomoże ci w tym błonnik z gruszek!
Gruszki charakteryzują się wysoką zawartością błonnika, który poprawia perystaltykę jelit i tym samym sprzyja odchudzaniu. Ich obecność w diecie chroni przed zaparciami. Aby pozbyć się zaparć, należy jeść miękkie i dojrzałe gruszki. Z kolei osoby borykające się z biegunką, powinny sięgnąć po cierpkie i mało soczyste odmiany gruszek, które stanowią bogate źródło garbników. Związki te chronią przed biegunką, ponadto stosowane zewnętrznie na skórę, wspomagają pielęgnację cery trądzikowej.
Czy gruszki są ciężkostrawne?
Z bliżej nieokreślonych powodów gruszki dorobiły się etykietki: „ciężkostrawne”. To nieprawdziwe stwierdzenie, które wiele osób może zniechęcać do konsumpcji tych jesiennych owoców. Po gruszki śmiało mogą sięgać osoby borykające się z problemami trawiennymi. Problem może pojawić się jedynie podczas konsumpcji dzikich odmian gruszek, które charakteryzują się wysoką zawartością komórek kamiennych zbudowanych krzemionki i węglanu wapnia. Odmiany gruszek dostępne w powszechnej sprzedaży – targi i hipermarkety, charakteryzują się śladową obecnością komórek kamiennych, zatem nie należy się obawiać, że owoce te będą długo zalegać w naszym przewodzie pokarmowym. Gruszki składają się głównie z wody, dlatego mogą jeść je osoby, które walczą o smukłą sylwetkę. Co ciekawe, owoce te są zalecane półrocznym dzieciom. Warto jednak pamiętać, iż maluchowi gruszki należy podawać w postaci musu.
Czy dzięki gruszkom można schudnąć?
Gruszki można spożywać, będąc na dietę. To zasługa ich niskokaloryczności, 100 g tych smacznych owoców zawiera zaledwie 57 kcal. Gruszki w znacznej mierze składają się z wody i ponadto dostarczają organizmowi pektyn, czyli związków wchodzących w skład frakcji rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Pektyny pod wpływem kontaktu z wodą, zwiększają swą objętość, pęczniejąc. W rezultacie wypełniają żołądek, zapewniając nam długotrwałe uczucie sytości. Docenią to zwłaszcza osoby na diecie, które często odczuwają głód i potrzebę sięgnięcia po coś pożywnego.
Gruszki mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzycę. Wprawdzie zawierają węglowodany, ale w na tyle niewielkim stężeniu, iż nie stanowią one obciążenia dla trzustki. Indeks glikemiczny dla gruszek zawierających 10% cukrów, wynosi 30. Zatem jest on stosunkowo niski.
Agata Zielińska