przyczyny-onycholizy

Zdarzyć się może, iż nasza paznokcie nie wyglądają tak, jak powinny. Każdy stan, który wzbudza nasz niepokój, należy skonsultować z lekarzem rodzinnym bądź z dermatologiem.

Jednym z nich jest ten, kiedy płytka paznokcia oddziela się od jego łoża. Może to bowiem oznaczać onycholizę.

Czym jest onycholiza?

Jest to stan, kiedy płytka paznokcia oddziela się od łoża paznokcia. Zazwyczaj to część dalsza i boczna ulegają temu procesowi. Pod paznokciem tworzy się przestrzeń, w której gromadzą się zanieczyszczenia i złuszczona keratyna. A sama chora płytka przybiera różny kolor: od białego, poprzez szary i żółty, aż po czarny. Kolor może być różnorodny, bowiem wpływ na to ma etiologia zmiany. Wynika więc z tego, iż na podstawie barwy chorej płytki można określić przyczynę tego stanu.

Przyczyny onycholizy

Onchylioza może mieć różne przyczyny. Może być skutkiem urazów mechanicznych, może też wynikać z przyjmowanych leków. Często też jest przejawem schorzeń ogólnoustrojowych, ale równie często towarzyszy różnym dermatozom.

Urazy mechaniczne

Zadaniem płytki paznokciowej jest m.in. ochrona unerwionej i unaczynionej tkanki łożyska paznokcia. Niestety, czasami zdarzają się drobne urazy, które mogą doprowadzić do onycholizy. Takim stanem może zakończyć się źle wykonany zbieg manicure’u, ssanie palców, obgryzanie paznokci, zbyt długie paznokcie u stóp, noszenie obuwia niewygodnego bądź na wysokim obcasie, jak również traktowanie swoich paznokci jako narzędzia. Szczególną uwagę na stan swoich paznokci powinny też zwrócić panie, które mają modelowane paznokcie i lubią nimi stukać o twardą powierzchnię. Często też panie, które mają tzw. tipsy i często piszą na klawiaturze, mogą zmagać się z tym problemem.

Sabina Sosnowska