Osteoporoza to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób towarzyszących menopauzie. Polega na stopniowym odwapnianiu kości i osłabianiu ich struktury, w wyniku czego dochodzi do skomplikowanych złamań.
Menopauza a osteoporoza
Osteoporoza
w trakcie menopauzy jest oznaczana jako osteoporoza typu I. W wyniku zmian hormonalnych dochodzi do niedoboru estrogenów w organizmie oraz znacznego niedoboru aktywnej witaminy D. Prowadzi to do deficytu wapnia nawet o 40%. Wpływ na kondycję kości w tym okresie ma także zmiana stylu życia – m.in. zmniejszenie aktywności fizycznej. W trakcie menopauzy dochodzi do utraty masy kostnej w tempie nawet 3% w ciągu roku.
Wiek a osteoporoza
Osteoporoza typu II pojawia się u osób ok. 70. roku życia. Jej przyczyny to naturalne starzenie się kości oraz niedobory wapnia związane z niewystarczającym wchłanianiem go z pokarmów, jelit i nerek oraz niedoboru testosteronu (u mężczyzn). Są to przyczyny w dużej mierze związane ze starzeniem się organizmu.
Hormony a osteoporoza
Nie tylko zaburzenia menopauzalne oraz niedobór testosteronu bywają przyczyną osteoporozy. W tej chorobie hormony odgrywają bardzo istotną rolę. Rozregulowanie gospodarki hormonalnej może prowadzić do problemów z odwapnieniem kości. Takie problemy mogą pojawić się przy:
- nadczynności i niedoczynności tarczycy
- nadczynności i niedoczynności kory nadnerczy
- niedoborze hormonu wzrostu
- cukrzycy
M. Witczak