Choć nazwa ta brzmi dość zabawnie, to schorzenie zwane ostrogą piętową (w rzeczywistości entezopatia ścięgna podeszwowego), może budzić grozę tak pośród biegaczy, jak i kobiet lubujących się we noszeniu butów na obcasach.
Ostroga piętowa jest zwyrodnieniem, w którym narośl kostna (utworzona ze złogu mineralnego) dotykając okolic wyrostka przysadkowego guza piętowego, powoduje zapalenie rozcięgna podeszwowego. Narośl ta może osiągać od 0,4 do 2 cm. To nie wyrostek kostny jest jednak źródłem dolegliwości, a stan zapalny, więc jego wielkość nie ma dużego znaczenia.
Do objawów ostrogi piętowej można zaliczyć: ostry, piekący ból w okolicy podeszwowej pięty, promieniujący czasem wzdłuż zginacza palucha oraz na całą piętę. Początkowo ból ten pojawia się po przebudzeniu, lub w trakcie treningu (albo bezpośrednio po nim). W pierwszej fazie choroby można wyczuwać lekkie mrowienie w okolicach pięty.
Ostrogę piętową można zdiagnozować już podczas podstawowego badania ortopedycznego, można także skorzystać z badania RTG. Jest to schorzenie dość powszechne, zwłaszcza jeśli należy się do jednej z tzw. grup ryzyka, czyli: osób z nadwagą, pracujących w pozycji stojącej, noszących wysokie obcasy czy cierpiących na płaskostopie.
Problem z ostrogą często przytrafia się też osobom intensywnie trenującym, przeciążającym stopy- na przykład zaniedbując rozgrzewkę, czy nie rozciągając się po treningu.
Redakcja