Halluks – inaczej paluch koślawy – to zmiana deformacyjna stopy. Aby do niej doszło, musi zaistnieć kilka czynników. Rozwój wady jest częściowo uwarunkowany budową stopy.
Niektóre osoby mogą mieć skłonności do wystąpienia deformacji – dzieje się tak np. w przypadku płaskostopia poprzecznego, czy tzw. stopy egipskiej (z nieproporcjonalnie długim dużym palcem). Innym czynnikiem jest źle dobrane obuwie – które nasila dolegliwości, może również przyspieszyć postęp schorzenia.
Buty nie powinny mieć zbyt wysokich obcasów, oraz wąskich nosków. Podczas noszenia takiego obuwia zmienia się bowiem rozkład ciężaru ciała na stopę. Paluch nie stanowi punktu podparcia w czasie chodu, mięśnie ulegają osłabieniu. Bardzo często dochodzi do powstania stanu zapalnego stawu śródstopnopalcowego palucha, pojawia się obrzęk, ból oraz przerost tkanki kostnej.
Predyspozycje genetyczne oraz niewłaściwe obuwie to nie jedyne przyczyny powstawania ęhalluksów”:/zdrowie_2/rozpoznaj_chorobe/halluksy_jak_rozpoznac_objawy_.html. U źródeł powstawania halluksów mogą znajdować się również : siedzący tryb życia oraz otyłość. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety zajmujące się zawodowo tańcem w balecie (obciążanie stóp w nienaturalnej pozycji).
Halluksy częściej dotykają kobiet (choć nie jest to problem tylko kobiecy) – dzieje się tak dlatego, że damskie stopy mają słabszą budowę mięśniowo-stawowo-więzadłową. Jednym z czynników wyzwalających zmiany u kobiet może być również wiek menopauzalny. Zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej sprzyjają bowiem powstawaniu halluksów, zwłaszcza jeżeli w przeszłości kobieta zaniedbywała stopy oraz ma predyspozycje genetyczne.
Redakcja