Zbiera ogromne żniwo wśród kobiet, choć jest nowotworem, który wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny. Dlaczego tak wiele kobiet w Polsce choruje na raka szyjki macicy? Jakie są jego najistotniejsze przyczyny, poza zaniedbaniem regularnych badań cytologicznych?
Jak powstaje rak?
Rak szyjki macicy to nowotwór o stosunkowo wolnej ekspansji, co wynika z wieloetapowości procesu jego powstawania. Mamy więc wiele szans, a by go wcześnie wykryć podczas każdej rutynowej wizyty u ginekologa – pod warunkiem, że będziemy go odwiedzać raz do roku, a najlepiej co 6 miesięcy.
60% zachorowań na raka szyjki macicy jest rozpoznawanych w wysokim stopniu zaawansowania (II i III stopień) – stąd leczenie w takich przypadkach jest mało skuteczne. Natomiast wczesna postać tego raka – tzw. rak przedinwazyjny, pozostający w tym stanie aż 5-10 lat (0 stopień) jest uleczalny w 100%, a więc teoretycznie jest dużo czasu na stwierdzenie jego istnienia i radykalne wyleczenie prostymi metodami.
Czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy:
- przewlekłe zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego)
Jest to powszechnie występujący wirus, przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne. HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie tkankę skórną i odbytowo-płciową.
Zapobieganie zakażeniom HPV drogą płciową obejmuje przede wszystkim współżycie płciowe z partnerami niezakażonymi HPV lub stosowanie prezerwatyw. Obecnie najskuteczniejszą metodą diagnozowania zakażeń HPV drogą płciową jest wykonywanie regularnie badania cytologicznego, które pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zmienionych komórek.
Zuzanna Górka