Palenie papierosów jest niezwykle zgubnym nałogiem. Rujnuje domowy budżet, jednocześnie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu płuc.
Szacuje się, iż w kraju nad Wisłą z powodu raka płuc każdego roku umiera 6,5 tysiąca kobiet, czyli trzykrotnie więcej niż w latach 70. i 80. Wzrost zawdzięczamy zmianie stylu życia. Wcześniej panie palące tytoń były narażone na ostracyzm.
Palenie papierosów – kobiecy nałóg
Przypuszcza się, że w latach 70. i 80. co druga kobieta między 20. a 30. rokiem życia zaczęła palić papierosy. Z przeprowadzonych badań wynika, iż proces nowotworowy trwa 20-30 lat. Osoby, które przez 20 lat paliły jedną paczkę papierosów dziennie, są szczególnie narażone na rozwój nowotworu płuc.
Niespecyficzne objawy
Budowa płuc sprawia, iż choroba nowotworowa może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Czasem pojawiają się niespecyficzne symptomy, jednak większość palaczy je lekceważy. Początkowo procesom nowotworowym towarzyszy zmęczenie. Większość ludzi łączy je z wymagającą pracą, wiosennym przesileniem czy brakiem witamin. Niepokój powinno wzbudzić chroniczne, nasilające się zmęczenie. Osoby, które przez dłuższy czas cierpią z powodu braku energii, powinny niezwłocznie odwiedzić gabinet lekarski. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci stosowne badania.
Poranny kaszel
W miarę upływu czasu do zmęczenia dołącza poranny kaszel. W związku z tym, iż ten ostatni może przydarzyć się każdemu np. wskutek alergii, często bywa bagatelizowany. W sytuacji, gdy kaszel zmienia dotychczasową postać. Staje się uporczywy, mokry lub bardziej suchy, należy zapisać się na wizytę u specjalisty. Wspomniane dolegliwości często towarzyszą nowotworowym naciekom oskrzeli, tkanki płucnej i innych struktur klatki piersiowej.
Irmina