redukcja-rozstepow-w-gabinecie-medycyny-estetycznej-cz-1

Problem rozstępów dotyka wiele kobiet, niezależnie od wieku. Pojawiają sie już w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, zarówno podczas tycia jak i chudnięcia, także w okresie menopauzalnym. Zanim się zorientujemy – już są na udach, pośladkach lub brzuchu. Znacznie trudniej się ich pozbyć. Na ratunek wyszła nam medycyna estetyczna, oferując szereg skutecznych zabiegów.

Mezoterapia

Polecana zwłaszcza do usuwania świeżych rozstępów. Polega na podaniu do wnętrza zmienionej skóry specjalnego koktajlu odżywczego na bazie kwasu hialuronowego i kilku innych składników (dobieranych w zależności od potrzeb skóry). Może być wykonana metodą bezigłową lub igłową. Ta pierwsza wykorzystuje do wprowadzenia koktajlu bezbolesne ultradźwięki – w drugiej delikatnie ostrzykuje się rozstępy substancjami rewitalizującymi. Konieczne jest wykonanie serii zabiegów dla lepszego efektu: spłycenia rozstępów, zwiększenia napięcia skóry, poprawienia jej kondycji i pobudzenia syntezy kolagenu. Mezoterapia może mieć znikomy wpływ na głębokie, „stare” rozstępy, ale sprawdza się w ich eliminowaniu w początkowej fazie.

Mikrodermabrazja

Polega na mechanicznym złuszczeniu i spłyceniu naskórka przy pomocy urządzenia ze specjalną głowicą diamentową. Choć ścierana jest tylko zewnętrzna warstwa skóry, zmiany obserwowane są również w skórze właściwej – m.in. jej pogrubienie, pobudzenie syntezy kolagenu i przepływu krwi. Zabieg jest bezbolesny i nie ma żadnych skutków ubocznych. Ścieranie jest tylko powierzchowne dlatego można od razu wrócić do normalnej aktywności. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że mikrodermabrazja nie zlikwiduje rozstępów, a jedynie może przyczynić się do ich spłycenia i poprawy kondycji skóry.

Peelingi mechaniczne

Celem peelingu jest złuszczenie naskórka w taki sposób, by spłycić lub usunąć rozstępy. Peelingi mechaniczne są znacznie mniej bolesne i bezpieczniejsze, ale jednocześnie mało skuteczne – mogą jedynie przyczynić się do rozjaśnienia rozstępów. Polegają na wykorzystaniu do ścierania starego naskórka ostrych drobinek pochodzenia naturalnego lub specjalnych przyrządów (szczotki, gąbki itp.). Po zabiegu można odczuwać zaczerwienienie lub lekkie pieczenie skóry – to znak, że naskórek został złuszczony i następuje regeneracja.

Aby otrzymać lepszy efekt gabinety medycyny estetycznej oferują połączenie kilku zabiegów. Można najpierw wykonać peeling lub mikrodermabrazję aby pozbyć się martwego naskórka, a następnie zastosować mezoterapię z koktajlem odżywczym, by pobudzić skórę do szybszej odnowy. Na koniec zaleca się skorzystanie z endermologii, czyli masażu pod ciśnieniem, który pobudzi krążenie i będzie idealnym uzupełnieniem kuracji.

To jednak nie koniec sposobów walki z rozstępami w salonach kosmetycznych, a jedynie wstęp. W drugiej części artykułu pojawią się bardziej radykalne metody, dzięki którym problem zniknie raz na zawsze.

Powiązane artykuły:
Redukcja rozstępów w gabinecie medycyny estetycznej cz.2

M. Borowik