poranne mdłości

Mdłości w ciąży to jeden z najbardziej uciążliwych objawów, że kobieta znajduje się w stanie błogosławionym. Nie zawsze towarzyszą im wymioty. Po prostu czasem panie czują, że cały czas je mdli. W rezultacie jedzą naprawdę niewiele, mają problemy ze wstaniem do pracy i normalnym funkcjonowaniem. W firmie mdli je, do tego dochodzą zawroty głowy i uczucie duszności. Skąd się biorą mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży a burza hormonalna

Oczywiście za mdłości w ciąży w znacznej mierze odpowiadają hormony. Gdy w organizmie trwa burza, zmieniają się proporcje i stężenia poszczególnych substancji, w tym estrogenów i gestagenów, kobiecy węch staje się niezwykle wrażliwy. Podobnie jak zmysł smaku. To, co kiedyś nam pięknie pachniało, teraz śmierdzi. To, co lubiłyśmy jeść w ilościach hurtowych, teraz jest za słodkie, za mdłe, za ostre etc. Do tego zapachy ulubionych potraw mdlą. Nie jesteśmy też w stanie spędzić więcej czasu w kuchni przy przygotowywaniu posiłków. Sklepy spożywcze, drogerie i markety budowlane omijamy szerokim łukiem ze względu na silne zapachy.

Skąd się biorą mdłości? Z genów

Warto jednak podkreślić, iż poranne mdłości u kobiet ciężarnych to tak naprawdę kwestia uwarunkowana genetycznie. Niektóre kobiety w ogóle nie odczuwają tego rodzaju dolegliwości przez całą ciążę. Drugie odczuwają lekki dyskomfort od czasu do czasu, gdy trafią na naprawdę intensywny zapach. Są też kobiety, które mdli przez I trymestr w ciąży, ale nie wymiotują oraz takie, które aż do porodu odczuwają mdłości i wymiotują. Tych ostatnich jest najmniej, bo tylko 2%. Ale jeśli twoja mama bardzo narzekała na mdłości w ciąży, to ryzyko, że ty będziesz się potwornie męczyła, jest naprawdę wysokie.

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości

Jeśli odczuwasz mdłości w ciąży, musisz się nawadniać. Najlepiej pijąc wodę z dodatkiem elektrolitów, np. takich podawanych przy biegunkach. Może pomóc ci także piwo o zerowej zawartości etanolu. Takie naprawdę istnieje, ale wnikliwie czytaj etykiety, bowiem łatwo nadziać się na 0,5%, a to już może zaszkodzić dziecku.

Pomóc mogą ci też słone przekąski: chipsy, frytki, krakersy. Oczywiście unikaj ich, jak tylko możesz. Ale mają one właściwości przeciwwymiotne, toteż mogą ci pomóc opanować poranne mdłości.  Próbuj różnych potraw, niektóre przejdą ci lepiej, np. arbuz, ananas, jajko na miękko, a inne gorzej, vide spaghetti śmierdzące pomidorami. Trzymaj się tego, co twój organizm dobrze toleruje. Arbuz czy ananas nie są wysokokaloryczne, ale bogate w składniki odżywcze, więc możesz jeść je nawet na obiad, gdy nic innego nie przechodzi ci przez gardło. Ginekolodzy zalecają też migdały, te mają bowiem właściwości przeciwwymiotne i zawierają magnez, cynk oraz kwas foliowy, czyli to, czego potrzebuje maluszek.

Woda z imbirem na mdłości

Na poranne mdłości nieoceniona jest szklanka wody niegazowanej z cytryną i utartym na tarce korzeniem imbiru. Naprawdę ta mieszanka jest skuteczna nawet podczas podróży, gdy choroba lokomocyjna daje się nam we znaki.