skora-w-okresie-menopauzy

Skóra stanowi główną barierę ochronną, chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, jest również „łącznikiem” z otaczającym nas światem.

Dzięki skórze utrzymuje się równowaga między ustrojem a światem zewnętrznym. Chroni nas przed zimnem, ciepłem, urazami mechanicznym, czynnikami fizycznymi jak i chemicznymi, czyli przed promieniowaniem UV. Oprócz ochrony skóra jest również narządem czucia, pełni też ważne funkcje w procesach odpornościowych ustroju. Wraz z wiekiem w skórze zachodzi wiele zmian, mają one wpływ na jej funkcjonowanie. W okresie menopauzy na skórę mają wpływ zaburzenia hormonalne jakie zachodzą w ciele kobiety.

W obrębie skóry stwierdza się obecność licznych receptorów dla estrogenów, progesteronu oraz androgenów. Poza nimi wpływ na skórę mają również hormon wzrostu, melatonina oraz dehydroepiandrosteron. Łącznie z hormonami płciowymi tworzą one grupę tzw. hormonów juwenilnych, czyli opóźniających procesy starzenia organizmu. Spada poziom estrogenu, co nasila fizjologiczne zmiany w organizmie i przyśpiesza starzenie się skóry, staje się ona mniej elastyczna, towarzyszy jej suchość i bladość. Estrogen ma zdolność regeneracyjnego pobudzania warstwy rogowej naskórka, dlatego utrzymywanie prawidłowego poziomu hormonu jest ważne.

Anna Ś