sposoby-na-gazy-i-wzdecia

Powtarzając za klasykiem stwierdzamy, że „nic co ludzkie, nie jest mi obce”, ale bez wątpienia czasem bywa krępujące i wstydliwe. Aby uniknąć niezręcznych sytuacji oraz ulżyć swojemu brzuchowi, warto zastosować się do wskazówek na walkę z gazami.

To bardzo nieprzyjemne i krępujące zaburzenie jelitowe. Samo wydalanie gazu jest procesem naturalnym. Średnio wydalamy go około 500-2000 cm3. Bakterie żyjące w jelicie cienkim i okrężnicy rozkładają cukry pochodzące z węglowodanów, zmieniając je w gazy. Woń (raczej nieprzyjemna) zależy od typu bakterii znajdujących się w jelitach oraz od rodzaju spożytego pokarmu. Główna przyczyna to bakteryjny rozkład źle strawionego białka, zwłaszcza przy nadmiernych jego ilościach spożywanych w czasie posiłku.

Na gazy i wzdęcia

W wypadku uciążliwych gazów i wzdęć powinniśmy wyeliminować z diety oczyszczone i wysoko przetworzone produkty oraz słodycze. Należy pamiętać o osobnym spożywaniu owoców i prawidłowym łączeniu pokarmów. Podstawą sukcesu jest odbudowa flory bakteryjnej jelit.

Oto niezawodne sposoby:

Węgiel drzewny

Prawie zapomniany przez medycynę akademicką, od wieków był środkiem, który skutecznie usuwa gazy i toksyny z jelit. Może on pochłonąć niemal każdą truciznę. Daje doskonały efekt także w wypadku biegunki, gdy organizm pozbywa się toksyn.

Błonnik, gumy, pektyny

Wywierają istotny wpływ na proces wchłaniania w żołądku i jelicie, skutecznie obniżają poziom cholesterolu oraz zwalniają proces wchłaniania cukru. Zwiększają objętość stolca, wiążą substancje toksyczne, skracając ich czas przebywania w jelicie. Obecność błonnika pokarmowego powoduje zakwaszenie środowiska w jelitach, dzięki czemu może być podawany w obecności bakterii kwasu mlekowego.

Żywe kultury bakterii kwasu mlekowego

Żyją w symbiozie z człowiekiem, tworzą w jelitach środowisko lekko kwaśne, w którym bakterie chorobotwórcze i grzyby nie mogą się rozwijać. Ich obecność umożliwia odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej. Obecnie na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających te bakterie. Warto wiedzieć, że są bardzo wrażliwe i aby działały zażywamy je zawsze przed posiłkiem, i nigdy nie łączymy z węglem drzewnym.

Korzeń imbiru, cząber, koper włoski oraz mięta pieprzowa

Są powszechnie stosowane jako przyprawy regulujące nadmiar gazów i skutecznie poprawiających trawienie.

Sok z surowej kapusty

Skutecznie usuwa gnijące resztki gromadząc się w jelitach. Wysoka zawartość siarki i chloru nadaje mu właściwości przeczyszczające. Działa bardzo szybko i skutecznie – zaraz po spożyciu organizm pozbywa się toksycznych gazów 0,5-1 litra dziennie.

Drogie Panie, jakie macie sprawdzone, domowe sposoby na te przykre, ale częste dolegliwości?

Więcej o jelicie grubym przeczytacie w artykułach „Nieuniknione problemy z jelitami?
oraz w artykule Chroniczne choroby jelit.

Zuzanna Górka