Osłabienie organizmu, szybsze męczenie się i konieczność odpoczynku przy wejściu na drugie piętro, wcale nie muszą świadczyć o starzeniu się czy braku kondycji. Sytuacja może być o wiele poważniejsza i grozić poważnymi powikłaniami. Posłuch serca może wykryć zwężenie zastawki aortalnej. Skąd ta wada?
Winna gorączka reumatyczna
To choroba ogólnoustrojowa o autoimmunologicznym podłożu, która jest najczęstszą przyczyną nabytych wad serca u dzieci. Choroba jest wynikiem powikłania zapalenia gardła wywołanego przez paciorkowce. Przebycie jej młodym wieku, często ma przykre następstwa. W wyniku komplikacji związanych z zajęciem serca, zastawka mitralna ulega zwężeniu, co skutkuje niewydolnością krążenia i koniecznością jej wymiany. Niestety nie każdy z nas wie, co dzieje się z jego ciałem, a jeżeli zaniedbujemy badania okresowe, wada taka może długo pozostać nieodkryta.
Pamiętaj o badaniach okresowych
Nasza beztroska i lekceważenie zauważalnego przez lekarza pierwszego kontaktu podejrzanego szmeru serca, może przysporzyć nam poważne kłopoty. Wyleczona wiele lat temu zastrzykami z penicyliny gorączka reumatyczna, która „lizała nasze stawy, mogła kąsać serce”. Efekt? Aby pokonać oprócz zwężonej zastawki, nasze serce musiało wykonywać większy wysiłek, w wyniku, którego grubość mięśnia serca powiększa się. Z racji, ze naczynia wieńcowe nie rozrastają się wraz z mięśniem, komora serca nie jest wystarczająco dobrze ukrwiona.
Badanie EKG przeprowadzone w przychodni, może pokazać objawy przerostu i przeciążenia komory serca. Aby zrobić bardziej szczegółowe badania, np. echo serca, trzeba udać się do poradni kardiologicznej.
Jak leczymy zastawkę?
Niestety w ciągu kilku miesięcy pacjent musi podjąć decyzje o poddaniu się operacji. Jedyną możliwością naprawienia tej wady jest wszczepienie sztucznej zastawki. Zwlekanie z decyzją sprawi, że zwężanie zastawki będzie postępować, a zmiany w lewej komorze serca się pogłębią. Grozi to ograniczoną wydolnością fizyczną, chorobą niedokrwienną serca i niebezpiecznymi dla twojego życia zaburzeniami rytmu serca.
Dlatego pamiętaj o regularnym wykonywaniu podstawowych badań lekarskich, wraz z osłuchem serca i płuc. Nie tłumacz się wstydem lub krępacją, przed lekarzem mężczyzną, bo konsekwencje takiej niedojrzałości mogą być groźne dla twojego życia. Postęp medycyny daje Ci wysoką gwarancję powodzenia zabiegu, więc nie odwlekaj decyzji poddania się wspomnianej operacji.
Anna J