Słońce ma na nas zbawienny wpływ – poprawia samopoczucie, dostarcza nam witaminy D czy relaksuje, jednak trzeba ze słońcem uważać. Czego powinniśmy bać się najbardziej ? – promieniowania UV. Warto uzupełnić swoją wiedzę na ten temat.
Co to jest promieniowanie słoneczne?
Promieniowanie słoneczne jest promieniowaniem elektromagnetycznym, mieszczącym się w zakresie od 290 do 400 nm. Obejmuje ono promieniowanie podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV). To ostatnie dzieli się na trzy główne zakresy o różnych efektach biologicznych:
- UVC
- UVB
- UVA
- UVC jest promieniowaniem o najkrótszej długości fali, tj. do 290 nm. Ma najwyższą energię, jest silnie rumieniotwórcze, ale jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery i w normalnych warunkach nie dociera na powierzchnię Ziemi.
- Promieniowanie UVB o długości fali od 290 do 320 nm ma bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry i jest odpowiedzialne za oparzenia skóry.
- UVA jest promieniowaniem o długości 320-400 nm, jest mniej rumieniogenne, ale za to bardziej barwnikotwórcze od UVB. Ilość UVA docierająca do powierzchni ziemi jest znacznie większa niż UVB. Wysokie dawki UVA mogą wzmacniać odczyny rumieniowe i zwiększać niekorzystne efekty biologiczne promieniowania UVB.
Wpływ promieniowania na naszą skórę
Bezpośrednią odpowiedzią skóry na promieniowanie UV jest:
- rumień
- opalenizna
- pogrubienie skóry
Zuzanna Górka