Zabrzmiało dziwnie? Mało kto wie, że w to właśnie prawidłowe oddychanie jest kluczem do lepszego samopoczucia, witalności oraz dłuższego życia. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek jaki jeszcze wpływ na zdrowie ma sposób oddychania lub jak wykonać prawidłowy wdech?
Bez niego nie byłoby życia
Oddychanie odpowiada za dostarczenie energii, która krąży po całym ciele człowieka. Proces ten sprawia, że nasze komórki otrzymują niezbędny tlen, a na zewnątrz wydalany jest dwutlenek węgla. Oddech zatem, to kluczowa sprawa w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Decyduje o czynnościach całego ciała, w tym m.in. krążeniu krwi i układu nerwowego. Nic dziwnego więc, że oddychamy bez przerwy od urodzenia, a okres dłuższy niż 4 minuty bez tlenu powoduje nieodwracalne szkody w mózgu.
Tlen pomaga usunąć szkodliwe produktu przemiany materii i gazowych toksyn (70% wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii).
Mądre oddychanie sposobem na relaks i wigor
Jakość oddychania doceniana jest szczególnie przez medycynę Wschodu. Warto zaznaczyć, że głębokie oddychanie jest standardowym wstępem do medytacji, praktykowanym w licznych religiach i filozofiach. Proces ten nabiera wtedy szczególnego wymiaru. To właśnie dlatego zapracowani ludzie Zachodu powinni się uczyć mądrych i dobroczynnych dla zdrowia technik oddechowych.
Badania mówią same za siebie. Oddychaj i żyj długo
Naukowcy udowadniają, że proces oddychania ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto oddychając wolniej, starając się robić głębokie wdechy jesteśmy w stanie nadzorować działanie serca, wątroby, systemu nerwowego i lepiej przyswoić pokarm. Nie powinno też budzić żadnego zdziwienia stwierdzenie, że prawidłowe oddanie zwyczajnie wydłuża życie!
Jak to się dzieje? Liczne techniki głębokiego oddychania są na porządku dziennym w Indiach, Tybecie, Chinach czy Japonii. Od dawna zwraca się tam uwagę na fakt, że oddychanie jest nie tylko pomocne w medytacji i rozwoju duchowym, ale też leczy schorzenia. Oddychanie nosem wpływa na chudnięcie, pomaga uruchomić mięśnie twarzy i innych części ciała, np. po mikrowylewach. Można by rzec, że przemyślane wdechy i wydechy to jak operacja bez skalpela.
Anna Konopka