tarczyca-w-okresie-menopauzy

W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Niektóre mają ścisły związek z zachowaniem tarczycy, wrażliwej na huśtawki hormonalne naszego organizmu. Jak zaradzić niedoczynności tarczycy?

Tarczyca daje znać

Choroba tarczycy zwana niedoczynnością objawia się na różne sposoby. Na niektóre symptomy, takie jak szybkie męczenie się czy sucha, łatwo rogowaciejąca skóra np. na łokciach, nie zwracamy uwagi, zrzucając je na karb wieku lub dużej ilości obowiązków.

Marznięcie, trudności w koncentracji, łamliwe włosy powinny jednak wzbudzić w nas podejrzenia co do pracy naszej tarczycy. Gdy jej funkcjonowanie zaburzone jest w znacznym stopniu dochodzi do powiększenia gruczołu tarczycy i powstania tzw. wola. Dodatkowo, miesiączki mogą stać się nieregularne, a pogrubione struny głosowe sprawią, że znajomi nie poznają nas przez telefon. Starajmy się nie doprowadzić do takiego stanu.

Tarczyca na emeryturze

Choroby gruczołu tarczycowego są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Zaburzenia te dotyczą samej budowy gruczołu jak i jego czynności. Z upływem lat widoczny jest zanik wielu narządów. Zmniejsza się także struktura tarczycy jak i czynność wydzielania. Zmniejszenie się liczby komórek nabłonka pęcherzykowego, zwiększenie tkanki łącznej oraz nacieki z komórek zwanych limfocytami to główne zmiany tarczycy.

Można także wyczuwać nierówności w konsystencji gruczołu – zmiany guzowate są częstym objawem. Gruczoł tarczycy wytwarza dwa hormony: tyrozynę i trójjodotyroninę. Najbardziej wrażliwy na te hormony jest układ krążenia, aczkolwiek hormony tarczycy oddziałują na wszystkie komórki w organizmie. Ponadto, zaburzenie polegające na nadczynności tarczycy nie wpływa pozytywnie na kości, może dojść do obniżenia ich masy.

Kanka