Każda kobieta w swoim życiu przechodzi przez menopauzę. Jednak dzięki dzisiejszym zdobyczom medycyny, ten czas nie musi być ani trudny, ani nieprzyjemny. Stosując terapię hormonalną można przejść przez menopauzę prawie jej nie zauważając.
Znaczenie hormonów
Hormony w naszym organizmie spełniają wiele różnych ról. Hormony płciowe, które odpowiadają m.in. za kłopoty z menopauzą, uaktywniają się w miarę wzrostu i rozwoju organizmu, ale z czasem zupełnie ustaje. Taka sytuacja, kiedy hormony już nie są aktywne, nie jest obojętna dla organizmu ludzkiego – skutkiem tego są niemiłe objawy przekwitania, czyli m.in. depresję, lęki, zaburzenia łaknienia czy zachowania histeryczne.
Rodzaje terapii hormonalnych
Aby terapia hormonalna dawała efekty, musi być właściwie dobrana. Jeśli hormony zostaną źle dobrane, to wtedy kobieta będzie narażona na szkodliwe skutki działania tej terapii, czyli np. zaburzenia przemiany materii, kłopoty z koncentracją czy nadwrażliwość.
Wyróżnia się 4 metody leczenia hormonami.
- ETZ – jest to estragonowa terapia zastępcza polegająca na podawaniu estrogenów.
- HTZ – jest to hormonalna terapia zastępcza, która polega na ciągłym podawaniu estrogenu i progestagenu.
- Terapia progestagenowa – jest to terapia stosowana głównie u kobiet miesiączkujących , u których stwierdzono niedobór progesteronu w jednej z faz cyklu miesiączkowego.
- Terapia SERM – jest to terapia polegająca na podawaniu modulatorów receptorów estrogenowych.
W przypadku kobiet z objawami klimakterium, najlepszą metodą jest zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
Sabina Sosnowska