uderzenia-goraca-a-nadwaga

Podczas menopauzy kobietom towarzyszy wiele różnych dolegliwości. Jednym z najczęściej wymienianych nieprzyjemnych skutków wejścia w okres przekwitania jest nagłe, niekontrolowane uderzenie gorąca. To efekt spadku stężenia estrogenu. Uderzenie gorąca utrzymuje się dopóki organizm nie wyreguluje gospodarki hormonalnej – może trwać nawet do trzydziestu minut.

Uff, jak gorąco!

Napady gorąca mogą pojawiać się kilka razy dziennie, zarówno w dzień jak i w nocy. Dodatkowo towarzyszą im czasem bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak zawroty głowy, nudności, uczucie niepokoju, drżenie, palpitacje serca, kołatanie. Uderzenia potrafią nawet wybudzać w nocy ze snu i być przyczyną bezsenności oraz nadmiernego zmęczenia w ciągu dnia.

Niebezpieczna otyłość

Dr Alison Huang z University of California w swojej pracy badawczej zauważyła, że otyłe kobiety przechodzące menopauzę o wiele bardziej przeżywają uderzenia gorąca, niż kobiety o prawidłowej wadze. Napady występują u nich ze znacznie większą częstotliwością oraz mają intensywniejszy przebieg. Jednocześnie utrata wagi może korzystnie wpłynąć na odczuwanie uderzeń gorąca – dowodzą temu badania przeprowadzone przez dr Huang na grupie 150 otyłych kobiet. 2/3 pacjentek poddano specjalnej kuracji redukującej masę ciała. Po pół roku panie, które zrzuciły zbędne kilogramy, czuły się znacznie lepiej i rzadziej zauważały u siebie negatywne skutki menopauzy.

M. Witczak