Wydzielina z pochwy to zjawisko całkowicie normalne – ma ona za zadanie nawilżyć i odżywić miejsca intymne, jednocześnie chroniąc je przed infekcjami. Zaniepokoić powinna nas zmiana barwy i konsystencji owej wydzieliny. Upławy z krwią przed miesiączką to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nie należy go lekceważyć, tylko udać się do ginekologa. Co mogą oznaczać upławy z krwią?
Mimo że wydzielina z pochwy nie wygląda zbyt atrakcyjnie i brudzi bieliznę, jest ze wszech miar pożądana. Jej niedobór prowadzi do suchości pochwy, której towarzyszy ogromny dyskomfort intymny. Wydzielina z pochwy zaczyna być wytwarzana na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką. Po menopauzie organizm syntetyzuje jej coraz mniej, co prowadzi do suchości pochwy. Przypadłość ta manifestuje się swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem okolic intymnych. W związku z tym, iż wydzielina z pochwy zawiera też „dobre” bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, jej niedobór prowadzi do zaburzeń równowagi mikrobiologicznej, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju infekcji intymnych.
Jak zmienia się wydzielina z pochwy wraz z cyklem?
Ilość wydzieliny z pochwy podlega fluktuacjom, organizm wytwarza ją szczególnie intensywnie tuż przed owulacją. Ma ona za zadanie ułatwić transport plemnikom i zwiększyć szanse na zapłodnienie komórki jajowej. Naturalne upławy nie mają zapachu, aczkolwiek mogą być odbierane przez nos jako lekko kwaskowate. Charakteryzują się kremowym lub żółtawym zabarwieniem. Większe ilości wydzieliny z pochwy powstają też podczas aktu seksualnego czy podniecenia. Jest to racjonalnie uzasadnione. Wydzielina z pochwy ma bowiem ułatwić penetrację, jednocześnie czyniąc ją bezbolesną. W przypadku kobiet, u których występuje suchość pochwy, seks bywa bolesny, ponieważ dochodzi do otarć w obrębie pochwy.
Upławy oznaką infekcji intymnej?
Problem pojawia się, gdy wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję. Staje się serowata, ropna, pienista, wodnista lub przybiera kolor biały, różowy, zielonkawy, brunatny, krwisty. O nieprawidłowościach może też świadczyć nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy. Gdy upławy są tak intensywne, iż sklejają włosy łonowe, utrudniając tym samym higienę, prawdopodobnie też mamy do czynienia z infekcją.
Upławy z krwią – przyczyny
Upławy z krwią są szczególnie niepokojące. O ile pojawiają się w połowie cyklu, gdy ma miejsce owulacja, możemy jeszcze mówić o zjawisku fizjologicznym. Pęknięciu pęcherzyka Graafa czasem towarzyszy wydzielanie niewielkich ilości krwi. Gorzej, gdy problem ten ma miejsce w okresie innym niż owulacja. Upławy z krwią przed miesiączką mogą zwiastować problemy z narządami rodnymi – cysty na jajnikach, raka macicy czy nadżerki. W związku z tym nie należy ich lekceważyć. Ginekolog powinien zlecić przeprowadzenie szeregu badań. Upławy z krwią czasem też towarzyszą stanom zapalnym pochwy. Ponadto upławy z krwią mogą być też oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej. Choć wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, wiele ciąż kończy się poronieniem, zanim w ogóle zdążymy spostrzec, że spodziewamy się dziecka.
Gdy występują upławy z krwią, w celu zachowania komfortu i higieny, noś wkładki higieniczne. Są one znacznie cieńsze od podpasek, toteż ich stosowaniu nie towarzyszy dyskomfort. Ponadto zapisz się na wizytę u ginekologa i idź na nią, nawet jeśli problem w międzyczasie ustąpi. Warto wykonać potrzebne badania, aby przekonać się, że upławy z krwią nie są efektem zmian nowotworowych. Wcześnie rozpoznany rak na ogół jest uleczalny. Z kolei infekcje intymne czasem przechodzą w stan utajony, nie oznacza to jednak, że pozbyłyśmy się drożdżaków z rodzaju Candida będących przyczyną zakażenia. One nadal mogą się namnażać i przypomnieć o sobie za jakiś czas. W przypadku stwierdzenia grzybicy pochwy, lekarz przepisze ci leki przeciwgrzybicze – na ogół mają one postać maści stosowanej zewnętrznie.
Tatiana Laskowska