czy warto jeść grzyby

Czy warto jeść grzyby – to pytanie, które powraca każdej jesieni. Kurki, maślaki, prawdziwki czy kanie cenimy za ich wyjątkowy smak i aromat, jaki nadają serwowanym potrawom.  Polacy chętnie kupują grzyby, ponadto wielu rodaków zbiera je samodzielnie w lasach. Czy poza walorami smakowymi, kurki, prawdziwki i kanie wykazują także właściwości odżywcze?

Grzyby – jedni je uwielbiają, drudzy nie do końca rozumieją ich fenomen. O ile w Polsce dużą popularnością cieszą się grzyby leśne, o tyle mieszkańcy Skandynawii nie przeznaczają czasu na ich zbieranie. Szwedzi, Norwegowie czy Duńczycy wolą kupić grzyby produkowane na skalę przemysłową. Choć pieczarki i boczniaki ze szklarni często są bardzo smaczne, nie brakuje głosów, iż kurki czy prawdziwki zerwane w lesie charakteryzują się bogatszym aromatem. Zanim na urlopie przystąpisz do zbierania grzybów, upewnij się, że w kraju, w którym przebywasz, jest to legalne. Prawo w niektórych państwach Unii Europejskiej zakazuje zrywania grzybów pod karą wysokiej grzywny! Wszystkich zebranych grzybów nie trzeba zjadać od razu, można je zamrozić lub wysuszyć i tym samym przygotować się na nadejście zimy oraz Bożego Narodzenia. Kto nie lubi pierogów z grzybami i barszczu z uszkami?

Czy warto jeść grzyby?

Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, skoro nawet naukowcy mają spore wątpliwości.  Część z nich wychodzi bowiem z założenia, że grzyby można jeść dla smaku. Ich dodatek do mięsa czy sosu potrafi zdziałać cuda.  Zdaniem części naukowców grzyby nie są bogate w substancje odżywcze i jedząc je, raczej nie zaspokoimy zapotrzebowania naszego organizmu na substancje odżywcze. Grzyby przez nasze kubki smakowe są traktowane podobnie jak mięso, nic dziwnego, że ich smak bywa tak uzależniający.  Ze względu na duże podobieństwo smakowe wegetarianie chętnie zastępują dania mięsne potrawami na bazie grzybów.

Czy grzyby są wysokokaloryczne?

W przypadku grzybów związkiem dominującym jest woda, dlatego też kurki czy borowiki stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Ich kaloryczność jest stosunkowo niewielka, dlatego też można jeść je bez obaw pod warunkiem, że nie smaży się ich na głębokim tłuszczu i nie łączy ze śmietaną. Daniem niskokalorycznym, który zawiera grzyby, jest zupa.

Dlaczego grzyby są ciężkostrawne?

Czy grzyby są zdrowe? To pytanie, które zadaje sobie wielu ludzi. Pod warunkiem, że grzyby zbiera  osoba doświadczona, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Tym, co może nam zaszkodzić w przypadku grzybów, jest brak umiaru.  Nie należy jeść ich zbyt dużo. Grzyby czy grzyby są zdrowesą bowiem ciężkostrawne i z tego powodu też nie powinno spożywać się ich wieczorem przed pójściem spać.  Boczniaki, kurki, prawdziwki czy borowiki zawierają bowiem chitynę, jest to wielocukier, który dla naszego organizmu jest tak samo bezużyteczny jak występująca w drewnie celuloza. Nie posiadamy enzymów umożliwiających trawienie celulozy czy chityny, dlatego też pokarmy bogate w te składniki należą do ciężkostrawnych.

Właściwości odżywcze grzybów

Grzyby dostarczają naszemu organizmowi niewielkich ilości składników mineralnych, jednak ich ilość nie jest stała i zależy od podłoża,  Jedne gleby są bogatsze w substancje mineralne, a inne uboższe.  W związku z tym grzybów nie należy uwzględniać  jako źródła  mikro- i makroelementów.

 

Jakie witaminy zawierają grzyby?

Niektóre grzyby – kurki, stanowią bogate źródło beta-karotenu, czyli jednej z pochodnych witaminy A. To właśnie im te smakołyki zawdzięczają żółtawo-pomarańczowe zabarwienie.  Ponadto w grzybach znajdziemy spore ilości witamin B1 i B2, który odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Grzyby zawierają niewielkie ilości witaminy C.  Białko, z którego zbudowane są kurki, maślaki czy borowiki jest lepiej przyswajalne od roślinnego, ale gorzej od zwierzęcego. Niestety, naukowcy mają spore wątpliwości co do uzdolnień enzymatycznych naszego  organizmu. Obawiają się, że nie jesteśmy w stanie w pełni strawić białego pochodzącego od grzybów.

Choć borowiki, kurki i maślaki są smaczne, nie wszyscy powinni je jeść. Jeśli masz problemy z wątrobą lub przewodem pokarmowym, dla własnego dobra lepiej zrezygnuj z grzybów. Jak wcześniej wspominaliśmy w tych smakołykach znajdziemy ciężkostrawną chitynę oraz trudne do strawienia białka.

Pamiętaj, aby jeść grzyby tylko ze sprawdzonych źródeł. Unikaj tych niewiadomego pochodzenia oraz sprzedawanych przez ludzi, co do których nie masz pewności, że potrafią odróżnić poszczególne gatunki. Jeśli sam nie jesteś pewny swoich zbiorów, zawieź grzyby do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która ma obowiązek sprawdzić, na ile to, co zebrałeś, jest jadalne.

 

 

Irmina Cieślik