wieksze-znaczy-ladniejsze

Dla większości przedstawicieli płci przeciwnej, są obiektem westchnień i utożsamiają kobiece piękno. Mowa oczywiście o piersiach. Jednak dla wielu kobiet są one powodem do zmartwień i wstydu. Problem nastręcza ich wielkość, kształt czy brak witalności.

Powyższe czynniki stały się przyczyną, do przeprowadzenia w 1895 roku, po raz pierwszy zabiegu powiększenia piersi. Polegał on na wstrzyknięciu tkanki tłuszczowej z pleców pacjentki do tkanki tłuszczowej znajdującej się na piersi.

XX wiek i rozwijająca się prężnie medycyna estetyczna, skierowała badania nad powiększaniem piersi, w kierunku rozwoju implantów. Implant stanowi formę zastępczą, uzupełniającą części ciała. Do rekonstrukcji bądź powiększania piersi stosuje się dwa rodzaje płynów wypełniających implant, są nimi : silikon oraz sól fizjologiczna.Różnią się one kształtem, formą czy profilem, a ich wybór jest zawsze indywidualną sprawą pacjentki.

Kobiety decydujące się na powiększenie piersi, przechodzą kompleksowe badania i konsultacje medyczne. Podczas zabiegu lekarz decyduje czy umieścić implant pod gruczołem piersiowym czy pod mięśniem. Natomiast podczas rekonstrukcji piersi czynnikiem decydującym są wskazania onkologiczne.

Bardzo ważnym jest okres rekonwalescencji i pierwszy miesiąc po zabiegu. Powrót do zdrowia i aktywnego życia trwa około tygodnia. Podczas tego okresu, pacjentki odczuwają pewien dyskomfort, związany z obrzękami, miejsca na którym odbywał się zabieg oraz narażone są na wzmożone osłabienie organizmu. Również istotne jest, aby w pierwszym tygodniu rekonwalescencji, jak i w późniejszym okresie, poruszać się bardzo powoli, nie nadwyrężać piersi oraz zaopatrzyć się w specjalną bieliznę, wspomagającą cały proces gojenia się. Nie przestrzeganie wymienionych zaleceń może doprowadzić do żylaków i zakrzepów krwi.
Nie należy również pominąć faktu, że zabieg powiększania piersi jest interwencją chirurgiczną, która zawsze niesie za sobą możliwość komplikacji.

Następstwa po zabiegu można podzielić na trzy kategorie: chirurgiczne, miejscowe i ogólnoustrojowe. W pierwszej kategorii nie można pominąć faktu, że jest to zabieg pod pełną narkozą, która sama w sobie niesie zagrożenia. Możliwe jest wystąpienie krwotoku czy opóźniony proces gojenia się blizny. Najczęściej przytaczaną, prze naukowców konsekwencją miejscową, jest występowanie otorbienia, które może powodować przenikliwy ból czy stwardnienie piersi. Ostatnia grupa zagrożeń może występować nawet parę lat po operacji . Dotyka między innymi tkanki łącznej i może powodować jej zapalenie.

Jedną z najistotniejszych konsekwencji operacji powiększania piersi są skutki psychologiczne. Również można wymienić te pozytywne, jak i negatywne. Nieocenionym jest zabieg rekonstrukcji piersi dla kobiet, które dzięki niemu odzyskują poczucie własnej wartości czy silę do dalszej walki z chorobą. Nie należy również pominąć tak prozaicznego faktu, jak zadowolenia kobiet z rezultatu zabiegu. Wszystkim kobietom rozważającym decyzję o zabiegu należy zasugerować wnikliwą analizę i zapoznanie się z następstwami operacji.

Anna 14-stek