Czym jest peeling? Peeling to po prostu złuszczanie martwych komórek skóry. W efekcie uzyskujemy gładki naskórek, dokrwioną skórę właściwą. Pory skórne stają się bardziej drożne, a co za tym idzie pochłaniają więcej składników z kosmetyków, które im serwujemy.
Dla kogo peeling?
Skóra każdej kobiety wymaga peelingu. Możemy go dostosować do pory roku i obszaru skóry. Rynek kosmetyczny oferuje szereg zabiegów eksfoliacyjnych, a także gotowych preparatów enzymatycznych do użytku domowego. Nie zawsze jednak musisz wydawać pieniądze na gotowe rozwiązania – spróbuj sama coś wskórać!
Peeling naturalny
Domowy mus oczyszczający możemy zrobić z popularnych produktów spożywczych. Zaletą jest niska cena, a wadą krótka trwałość. Niemniej jednak warto spróbować. Najpopularniejszymi składnikami naturalnymi wykorzystywanymi w domowej manufakturze są płatki owsiane, kawa ziarnista, owoce i nasiona roślin strączkowych.
Oto kilka proponowanych przez nas mikstur domowych:
Peeling owsiany
Do miski wsyp 3-4 łyżki rozdrobnionych lub zmielonych płatków owsianych, dodaj 1 łyżkę ciekłego miodu i sok z połówki żółtej cytryny. Wymieszaj dokładnie składniki i wstaw do lodówki na około pół godziny. Po upływie tego czasu dodaj 1 łyżkę surowego mleka. Wymieszaj i nałóż na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy. Masuj przez ok. 5 minut. Pozostałą papkę nałóż na twarz i połóż się na 15 minut. Potem umyj dokładnie twarz letnią wodą.
Peeling owocowo-warzywno-algowy
Przygotuj po jednym plasterku kiwi, cytryny, świeżego zielonego ogórka, czerwonego pomidora bez skórki, pomarańczy, grejpfruta. Wszystkie składniki zmiksuj na lejącą papkę i dodaj do niej ½ szklanki kryształów alg morskich i ponownie zmiksuj. Tak powstały peeling nałóż na twarz. Masuj przez 5 minut. Potem nałóż grubszą warstwę na twarz i pozostaw na skórze na 15 minut. Po tym czasie zmyj wszystko letnią wodą bez żadnych dodatków.
Peeling kawowy
Ten rodzaj peelingu nadaję się szczególnie na zimę, kiedy nosimy grubą odzież, ciepłe rajstopy, swetry i golfy. Uczucie dyskomfortu możemy pokonać stosując naturalny peeling kawowy. Nadaje się on dla pań w każdym wieku i jest bardzo łatwy w przygotowaniu.
Zaparz kawę „po turecku” z większą niż zwykle ilością fusów. Po ostygnięciu odcedź fusy i zmieszaj je z cynamonem, oliwą z oliwek (w ilości zapewniającej pół gęstą konsystencję) lub solą gruboziarnistą. Masz tu pełną dowolność. Możesz zmieszać fusy z jednym ze wskazanych składników lub wszystkimi naraz, jak wolisz. Powstałą papką masuj dokładnie całe ciało okrężnymi ruchami przez około 10-15 minut. Po spłukaniu szybko zauważysz jędrną i gładką skórę.
Co po peelingu?
Oczyszczoną i ożywioną peelingiem skórę całego ciała potraktuj mocno nawilżającym balsamem lub kremem. Pamiętaj o systematycznym stosowaniu balsamów, kremów odżywczych i nawilżających do ciała i twarzy, dostosowanych do pory roku i warunków atmosferycznych. Stosuj kosmetyki z koenzymami, kolagenem i witaminami A, C, oraz serum, które w sposób może poprawić kondycję Twojej skóry. Nie zapomnij też o maseczkach. Są dostępne w sklepach kosmetycznych, a jeśli masz czas – przygotuj je sama ze składników spożywczych i nie daj się zimie!
Mira Starobrzańska