Zawał serca jest w Polsce najpowszechniejszym powodem zgonów, wyprzedzając tym samym choroby nowotworowe. Głównym problemem jest niezdrowy styl życia. Sprawdź, jak zapobiec najgorszemu.
Czym jest zawał serca?
Atak serca to martwica mięśnia sercowego. Dochodzi do niej w skutek niedokrwienia, gdy tętnica wieńcowa nie doprowadza krwi do obszaru serca. Mięsień sercowy w spoczynku potrzebuje 11% całego tlenu, który znajduje się w organizmie. Jeżeli naczynia wieńcowe nie dostarczają odpowiedniej ilości krwi, tlenu wystarczy jedynie do pracy w spoczynku. Kiedy serce potrzebuje większej ilości tlenu (przy większym wysiłku fizycznym niż np. podczas siedzenia), tętnice wieńcowe muszą dostarczyć mu więcej krwi. Przy chorobie wieńcowej, tlenu może dotrzeć za mało, a serce będzie pracować za słabo, by podołać wysiłkowi. Gdy krew nie dotrze do któregoś miejsca serca, następuje jego martwica, czyli zawał serca. Głównym objawem jest silny ból w klatce piersiowej, a także poczucie ucisku i duszności.
Komu grozi zawał
Często łączy się pojęcie „zawał” z problemami osób starszych. Tymczasem 50% zgonów spowodowanych zawałem serca dotyczy osób w wieku produkcyjnym! Zagrożone są osoby otyłe, chore na cukrzycę lub chorobę nadciśnieniową, a także osoby z niewłaściwym poziomem cholesterolu we krwi i nałogowi palacze. Zawałowi można zapobiec poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, jednak 40% osób w grupie ryzyka to osoby obciążone genetycznie, a na geny, niestety, nie mamy wpływu.
Zawał serca – przeciwdziałanie
Jest jednak wiele nawyków, które można zmienić, by nie doświadczyć zawału serca. To właśnie współczesny styl życia jest jednym z głównych powodów kłopotów zdrowotnych. Lekarze podkreślają, że najważniejsze to przestrzeganie odpowiedniej diety i aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie spożywania alkoholu i zerwanie z paleniem tytoniu. Nie przesadzaj także z pracą – odpoczynek jest równie ważny, to on pomoże zregenerować ciało i umysł, dzięki czemu podniesiesz efektywność swoich działań i… zmniejszysz ryzyko zawału!
Uważaj na alkohol i papierosy
To prawda, jedna lampka wina bądź butelka piwa nie tylko nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, a także może pomóc w zapobieganiu zawałowi serca. Co innego jednak, gdy spożywa się go za dużo – powyżej dwóch porcji alkoholu w ciągu dnia w przypadku kobiet, i więcej niż trzy porcje wypite przez mężczyznę. Taka dawka alkoholu może spowodować przewlekły skurcz naczyń tętniczych, będący przyczyną nadciśnienia, a następnie zawału serca. Umiarkowane spożywanie alkoholu ci nie zaszkodzi. Inaczej z paleniem tytoniu – jest nie tylko niemodne, ale i bardzo niezdrowe. Zawarta w papierosach nikotyna podnosi ciśnienie we krwi i przyczynia się do szybkiego niszczenia mięśnia sercowego. Jedna paczka papierosów to aż czterokrotnie większe ryzyko zawału! Może warto rzucić palenie?
Alicja Orzeł