ziola-na-zime-w-naszych-domach

Skończył się sezon ogrodowy. Na świeże warzywa będziemy musieli poczekać do lata, rozsmakowując się póki co w domowych przetworach. Zioła jednak możemy z powodzeniem uprawiać w domu, dostarczając sobie i członkom rodziny aromatycznych przypraw. Niektóre z możliwych do uprawy domowej ziół są szczególnie przydatne w czasie zimowych mrozów.

Większość ziół poza walorami zapachowymi posiada jeszcze właściwości lecznicze. Wspomagają działanie organizmu, działają przeciwgorączkowo lub przeciwzapalnie, potrafią ułatwić oczyszczenie poszczególnych partii ciała jak zatoki, płuca, jelita itd. Można dodawać je do potraw, jak i parzyć herbatki czy robić inhalacje. Wymienię tu kilka, które pomogą przetrwać zimę nawet największemu zmarźluchowi.

Rozmaryn lekarski

Rozmaryn ceniony jest za właściwości rozgrzewające oraz podnoszące ciśnienie. W zimie przyda się jako remedium na osłabienie po chorobie oraz chroniczny spadek energii. Pobudza bowiem pracę nadnerczy. Ponadto, przeciwdziała umiarkowanej depresji i apatii, wpływając dodatnio na układ nerwowy. Jako dodatek do potraw dobrze komponuje się z mięsami, ponieważ posiada dość intensywny smak. Można go także w umiarkowanych ilościach łączyć z warzywami w sałatkach. Sprawdza się w przepisach na wino oraz napary.

Szałwia lekarska

Szałwia z reguły stosowana jest do inhalacji dróg oddechowych i płukania gardła. Posiada działanie antyseptyczne, tonizujące, uspokajająco a nawet przeciwnowotworowe. Szałwia dobrze sprawdza się jako przyprawa do mięs dzięki swemu niezwykłemu aromatowi. Można sporządzać z niej nalewki, które mają właściwości przeciwcukrzycowe.

Tymianek pospolity

Z kolei tymianek w postaci naparu jest doskonały na stany zapalne jamy ustnej oraz pochwy, a także przy bólach reumatycznych i schorzeniach układu oddechowego. Obok działania rozkurczowego i wykrztuśnego, posiada właściwości przeciwzapalne, grzybobójcze i bakteriobójcze. W kuchni sprawdza się jako przyprawa do białego mięsa i ryb.

Anna P