Menopauza jest dla wielu kobiet równoznaczna ze starością. Myśląc o niej, widzą siebie jako osoby pozbawione perspektyw i celów, które nie mają już sił na pokonywanie codziennych przeszkód. Należy odczarować menopauzę, ponieważ nie jest ona końcem życia kobiety, a jedynie kolejnym jego etapem.
Jak rozpoznać menopauzę?
Pierwszym krokiem do oswojenia menopauzy jest rozpoznanie jej objawów. Zazwyczaj pojawiają się one po 45. roku życia, chociaż w zależności od indywidualnych predyspozycji można zaobserwować je również wcześniej, jak i później.
Najbardziej charakterystyczne jest stopniowe zanikanie miesiączkowania, które zaczyna się od nieregularnego okresu, a kończy całkowitym brakiem menstruacji. Wśród innych symptomów menopauzy szczególnie często pojawiają się dolegliwości takie jak:
- suchość pochwy,
- spadek libido,
- uderzenia gorąca,
- nocne poty,
- zmiany nastrojów,
- problemy ze snem.
Nie brzmi to przyjemnie, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kobieta w wieku okołomenopauzalnym zazwyczaj doświadcza tylko niektórych objawów spośród wyżej wymienionych. Poza tym pojawienie się symptomów przekwitania nie oznacza, że konieczna jest zmiana codziennego trybu życia, wystarczy jedynie zadbać o siebie. Dotyczy to zarówno przyjmowania leków uzupełniających zmniejszającą się liczbę hormonów, jak i sprawiania sobie drobnych przyjemności, które poprawiają nastrój. Obecnie menopauza to dla wielu kobiet etap interesujący, który często pozwala im na nowe doznania, w tym seksualne.
Problematyczna suchość pochwy
Menopauza to nie tylko dokuczliwe dolegliwości takie jak nocne poty czy uderzenia gorąca. Dla wielu kobiet jest to okres odkrywania swojej seksualności na nowo, bez obaw, że łóżkowe igraszki zakończą się nieplanowaną ciążą. Menopauza pozwala na prowadzenie bardziej spontanicznego życia seksualnego i wiele kobiet potwierdza, że dopiero w tym okresie życia odważyło się na niektóre pozycje. Niestety, czerpanie radości ze zbliżeń jest trudne, gdy doskwiera suchość pochwy. Problem ten dotyczy aż 55% kobiet w okresie okołomenopauzalnym, lecz nie tylko. Borykają się z nim także kobiety w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, karmiące piersią oraz stosujące terapię hormonalną, w tym antykoncepcję. Niezależnie od przyczyn, suchość pochwy staje się powodem unikania kontaktów seksualnych z partnerem oraz braku satysfakcji i bólu, gdy już do nich dochodzi. W przypadku kobiet w okresie menopauzy suchość pochwy możne doprowadzić nawet do całkowitej rezygnacji z seksualnej sfery życia.
Suchość pochwy jest spowodowana zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie. Stopniowo zmniejsza się ilość wytwarzanych estrogenów, co negatywnie wpływa na nawilżenie miejsc intymnych. Niedobór żeńskich hormonów płciowych może doprowadzić również do innych dolegliwości, na które skarżą się kobiety w okresie okołomenopauzalnym, czyli:
- podatności pochwy oraz jej nabłonka na urazy oraz infekcje intymne,
- bólu podczas współżycia, prowadzącego do lęku przed współżyciem (dotyczy 40-80% kobiet),
- pieczenia, podrażnienia, świądu pochwy oraz okolic intymnych (dotyczy 18% kobiet).
Jednak nawet tak nieprzyjemne doznania, nie oznaczają, że wraz z rozpoczęciem menopauzy należy zapomnieć o seksualnych przyjemnościach.