18-10-swiatowy-dzien-menopauzy

18.10 obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy. Przy tej przyjrzyjmy się więc genezie i definicji samego terminu „menopauza”. Co on jednak dokładnie znaczy? Skąd się wziął?

Menopauza – przekwitanie – klimakterium

W naszym kraju tych trzech terminów używa się naprzemiennie. Jeśli odnosi się to tylko do objawów towarzyszących kobietom podczas hormonalnych zmian, to wtedy jest to prawidłowe. Jednak w terminologii medycznej menopauza oznacza po prostu ostatnią miesiączkę. Z kolei klimakterium to okres obejmujący kilka lat przed i kilka lat po menopauzie.

Termin „menopauza”

Termin ten ma pochodzenie greckie. Składa się z dwóch części: men czyli miesiąc i pausis czyli przerwa. Oznacza on ostatnie prawidłowe miesiączkowe krwawienie w życiu kobiety.
Termin ten został użyty po raz pierwszy w roku 1821, a pojawił się we wstępie do francuskiej publikacji de Gardanne’a – De la menopouse, ou de l’age critigue des femmes.

Definicja WHO

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, posiada własną definicję menopauzy. Według WHO menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania wynikające z utraty aktywności pęcherzykowej przez jajniki i po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Menopauza zazwyczaj występuje pomiędzy 44-tym a 56-tym rokiem życia, jednak badania pokazują, iż najczęściej pierwsze objawy pokazują się w 47-mym roku życia. Oczywiście moment ten może się pojawić dużo wcześniej bądź dużo później.

Sabina Sosnowska