24-czerwca-swiatowy-dzien-osteoporozy

W Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, lecz zdiagnozowaną chorobę ma tylko około 2 mln ludzi. Lekarze szacują, że na tę „bezbolesną” (do pewnego czasu) chorobę kości zapada co 4 osoba w naszym kraju. Szczególnie narażone są panie w wieku 45-55 lat z uwagi na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas przekwitania. Profilaktyka osteoporozy jest więc wręcz obowiązkowa, jeśli znajdujecie się panie w wieku okołomenopauzalnym.

Organizm człowieka produkuje witaminę D w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Szacuje się, że niezbędne jest ok. 15 minut pełnego nasłonecznienia twarzy i przedramion codziennie, by poziom witaminy D był wystarczający.

Niestety, klimat Polski nie należy do najlepszych również w tym względzie. W okresie zimowo – jesiennym przeważają dni bez słońca. Nic też dziwnego, że przeprowadzane badania wykazały bardzo niski poziom witaminy D u mieszkańców Polski w tym okresie. U osób starszych spada zdolność wytwarzania witaminy D przez skórę, a na domiar złego właśnie te osoby z różnych przyczyn coraz rzadziej przebywają na słońcu.

Podawanie witaminy D jest zatem obowiązkowe w leczeniu osteoporozy. Jest to szczególnie ważne u osób starszych, które mają osłabione wchłanianie wapnia i obniżony poziom witaminy D. Minimalna dawka dobowa witaminy D zalecana u takich osób wynosi 800 jednostek. W wielu krajach świata stosuje się wzbogacone witaminą D masło i margarynę.

Apteki zaopatrzone są w bardzo różnorodne preparaty witaminy D zarówno w kroplach jak i w tabletkach. U osób starszych zalecane są zaawansowane formy witaminy D – tzw. metabolity (alfacalcidol), które działają u nich skuteczniej niż ”zwykła” witamina D. Długotrwałe podawanie znacznych dawek witaminy D musi odbywać się pod kontrolą lekarską, istnieje bowiem niewielkie ryzyko jej przedawkowania.

osteoporoza.pl