24-czerwca-swiatowy-dzien-osteoporozy

W Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, lecz zdiagnozowaną chorobę ma tylko około 2 mln ludzi. Lekarze szacują, że na tę „bezbolesną” (do pewnego czasu) chorobę kości zapada co 4 osoba w naszym kraju. Szczególnie narażone są panie w wieku 45-55 lat z uwagi na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas przekwitania. Profilaktyka osteoporozy jest więc wręcz obowiązkowa, jeśli znajdujecie się panie w wieku okołomenopauzalnym.

3. Eliminacja czynników ryzyka

Zapobieganie chorobom polega przede wszystkim na usunięciu przyczyn, które je powodują. Niestety wielu z nich, jak cechy genetyczne po naszej matce, nie jesteśmy w stanie z wyeliminować z komórek naszego ciała, jednak zawsze możemy właściwym postępowaniem ograniczyć ich skutki.

Możemy wyeliminować z naszego życia czynniki zewnętrzne, jak: brak ruchu, niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu. Jesteśmy w stanie zapobiegać upadkom, które są najczęstszą przyczyną złamań.

4. Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne zwiększają masę kości i zapobiegają osteoporozie, a przede wszystkim przez poprawę ogólnej sprawności zapobiegają upadkom. Badania densytometryczne wykazały, że po roku ćwiczeń masa kości może się zwiększyć o ponad 3%!! Ćwiczenia są zdecydowanie najlepszą formą leczenia obok leczenia farmakologicznego; wpływają ponadto korzystnie na układ krążenia, oddychania. Wymagają natomiast wysiłku i czasu.

osteoporoza.pl