W Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, lecz zdiagnozowaną chorobę ma tylko około 2 mln ludzi. Lekarze szacują, że na tę „bezbolesną” (do pewnego czasu) chorobę kości zapada co 4 osoba w naszym kraju. Szczególnie narażone są panie w wieku 45-55 lat z uwagi na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas przekwitania. Profilaktyka osteoporozy jest więc wręcz obowiązkowa, jeśli znajdujecie się panie w wieku okołomenopauzalnym.
Wiemy, że masz bardzo mało czasu i że zajmują cię bardzo ważne sprawy. Ale nikt nie zrobi ćwiczeń za Ciebie. Ćwiczeń nie da się kupić, ani zażyć w tabletce. Za to nic nie kosztują i nie mają żadnych działań ubocznych. Czy więc nie warto dla zdrowia poświęcić 20 minut dziennie?!
Każda forma ruchu jest lepsza od bezczynności. Najprostszą formą ćwiczenia ruchowego jest spacer. Zalecamy go osobom starszym, niepełnosprawnym. Widoczny efekt leczniczy daje spacer trwający nie mniej niż godzinę dziennie. Osoby sprawniejsze mogą zacząć jazdę na rowerze na wolnym powietrzu lub kupić sobie rower treningowy do ćwiczeń w domu.
Nie radzimy siadać na rower starszym paniom, które dotąd tego nie robiły. Na pewno na rower nie powinny siadać osoby, które cierpią na zaburzenia równowagi. Upadek może mieć fatalne skutki. Doskonałą formą ćwiczeń jest pływanie, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że dostęp do basenów kąpielowych jest utrudniony.
Leczenie niekoniecznie musi być swoistą karą za grzechy. Można połączyć je z przyjemnością, wykonując ćwiczenia fizyczne np. w formie tańca towarzyskiego. Taniec znakomicie stymuluje tworzenie kości i poprawia ogólną sprawność poprzez rytmiczne obciążanie kończyny. Muzyka i taniec nie mniejsze znaczenie mają dla samopoczucia, dając ukojenie i przełamując barierę osamotnienia.
osteoporoza.pl