poradnik pielęgnacji roślin domowych
Zdjęcie autorstwa Sasha Kim z Pexels

Posiadanie roślin w mieszkaniu przynosi wiele korzyści i radości. Rośliny doniczkowe są oryginalną i bardzo pożyteczną ozdobą wnętrz. Pozytywnie wpływają na jakość powietrza, oczyszczają je i nawilżają. Bujna zieleń tworzy egzotyczny klimat, dzięki któremu możemy się zrelaksować i  poczuć się jak na tropikalnych wakacjach. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak wybrać odpowiednie dla siebie rośliny i jak o nie dbać, aby pięknie i zdrowo rosły.

Przedstawiamy niezawodne wskazówki, dzięki którym z łatwością stworzysz własną domową dżunglę.

 

 1. Odpowiednie stanowisko dla roślin to podstawa

Przed zakupem roślin zapoznaj się z ich wymaganiami i porównaj je z warunkami panującymi w Twoim domu. Każda roślina ma indywidualne potrzeby, dlatego warto dowiedzieć się więcej o każdej z nich, aby móc zapewnić im odpowiednie warunki. Umiejscowienie roślin nie może być przypadkowe. Odpowiednie stanowisko, podłoże, i wilgotność powietrza są kluczowe przy uprawie roślin.

Do najczęstszych objawów niedoboru światła należy żółknięcie dolnych liści, utrata koloru na młodych liściach oraz wyciąganie się rośliny w kierunku światła. Roślinę, której brakuje światła należy przestawić w widniejsze miejsce, ale nie na bezpośrednim słońcu. Polecane rośliny do cienia – zobacz, które rośliny nadadzą się do mniej jasnych miejsc.

rośliny do cienia

Wskutek nadmiernego nasłonecznienia liście roślin mogą ulec poparzeniom. W tym przypadku na blaszce liściowej pojawią się żółte lub brązowe plamy, a kwiaty zaczną zasychać. Taką roślinę trzeba przestawić w mniej nasłonecznione miejsce, a uszkodzone liście stopniowo wycinać. Polecane rośliny na mocne słońce – zobacz, które rośliny uwielbiają słoneczne stanowiska.

rośliny na mocne słońce

Aby ułatwić wybór odpowiedniego stanowiska dla Twoich roślin, szczegółowo opisaliśmy wymagania poszczególnych gatunków, zobacz na nasz sklep z roślinami online.

2. Zadbaj o prawidłowe podlewanie

Rośliny najlepiej podlewać deszczówką lub wodą przefiltrowaną, jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, możesz wykorzystać wodę kranową. Powinna być ona odstana i mieć temperaturę pokojową. Zapotrzebowanie na wodę różni się u poszczególnych gatunków roślin. Warto również pamiętać, że rośliny stojące w ciemniejszych stanowiskach będą potrzebowały mniej wody, niż te rosnące w dobrze oświetlonych miejscach. prawidłowe podlewanie

Jeżeli lubisz regularnie podlewać swoje rośliny, dobrymi dla Ciebie gatunkami będą papirusy, fatsje, bambusy, bananowce, fittonie, paprocie, skrzydłokwiaty, maranty i calathee.

 

Nie dopuszczaj również do nadmiernego przesuszenia roślin. Jeśli jesteś osobą raczej zapominalską, a częste podlewanie jest dla Ciebie udręką, dobrze będą się u Ciebie czuły sukulenty i kaktusy oraz rośliny magazynujące wodę, między innymi aloesy, ceropegie, crassule, echeverie, sansevierie, senecio, czy zamiokulkasy. Zobacz także rośliny niezniszczalne dostępne w Małej Szklarni.

Podczas podlewania roślin należy uważać, aby ich nie przelać. Warto, aby doniczka miała na spodzie odpływ, którym wypłynie nadmiar wody. Warstwa drenująca na dnie doniczki również pomoże zapobiec przelaniu. Do jej wykonania wystarczy odrobina keramzytu wsypana na dno doniczki podczas przesadzania.

3. Pamiętaj o przesadzaniu roślin

przesadzanie roślinJeżeli chcesz, aby Twoje rośliny prawidłowo się rozwijały, szybko i zdrowo rosły, zadbaj o odpowiednią dla nich doniczkę i podłoże. Młode rośliny powinno się przesadzać co roku, zwykle w okresie wiosennym. Przesadzić należy również rośliny, których korzenie są przerośnięte i nie mieszczą się już w doniczce, wychodząc przez otwory na dnie. Musimy przesadzić chore rośliny oraz zaatakowane przez szkodniki, ponieważ tylko wyciągając je z doniczki będziemy w stanie sprawdzić stan ich korzeni. Wymiana podłoża na nowe, świeże i odpowiednio dobrane jest konieczna po zakupie nowej rośliny.

4. Regularnie stosuj nawozy  nawozy 

Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu potrzebują składników odżywczych, dlatego należy je regularnie zasilać odpowiednimi nawozami i biohumusami. W składzie nawozów najczęściej znajdziemy azot, który wspomaga i przyspiesza wzrost liści, fosfor wzmacniający korzenie, potas odpowiadający za długie i obfite kwitnienie, wapń wzmacniający tkanki oraz korzenie i magnez poprawiający kondycję liści oraz kwiatów. Wiosną i latem rośliny powinniśmy nawozić według zalecanej na opakowaniu dawki, natomiast w okresie jesienno-zimowym wystarczy połowa dawki, chyba, że tempo ich wzrostu nie zwolniło lub są doświetlane. Warto stosować na zmianę różne rodzaje nawozów, aby dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podobnie, jak w przypadku podlewania, rośliny stojące w ciemniejszych miejscach będą potrzebowały mniej składników odżywczych, niż rośliny rosnące na dobrze oświetlonych stanowiskach, w zupełności wystarczy im ¼ zalecanej dawki nawozu.

5. Obserwuj swoje rośliny i reaguj na niepokojące sygnały

olej NeemJeżeli chcesz, żeby Twoje rośliny szybko i zdrowo rosły, regularnie je oglądaj. Na wszelkie, niepokojące zmiany, reaguj natychmiast. Miękkie, żółknące liście mogą być oznaką przelania, brązowe, suche plamy, to efekt oparzeń słonecznych, usychające końcówki liści mogą być spowodowane zbyt niską wilgotnością powietrza wokół rośliny. Wycieraj rośliny z kurzu, usuwaj suche, chore i uschnięte liście. Jeżeli zauważysz obecność takich szkodników, jak: wciornastek, przędziorek, wełnowiec, mszyce, tarczniki, ziemiórka, odizoluj roślinę od pozostałych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika. Następnie usuń insekty z liści, wykonując prysznic lub przecierając liście wilgotną szmatką. Użyj także odpowiedniego środka ochrony roślin. Jeśli nie chcesz stosować chemicznych oprysków, wypróbuj olej Neem, znakomicie radzący sobie z przędziorkami, czy wciornastkami.

Sklep z roślinami Mała Szklarnia to miejsce dla każdego roślinomaniaka w Polsce. Z nami nauczysz się mieć rękę do roślin i pielęgnować swoją pasję.

Wysyłamy rośliny na całą Polskę oraz mamy sklepy stacjonarne we Wrocławiu i w Krakowie 💚