O kobietach za kierownicą krąży wiele dowcipów. Wiele z nich jest zupełnie bezpodstawnych i złośliwych. Bardzo często zarzuca się kobietom większą wypadkowość oraz posiadanie mniej rozwiniętych umiejętności za kółkiem. Jak jest w rzeczywistości? Czy kobiety mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie OC?
Czy statystyczna kobieta płaci za OC więcej niż mężczyzna?
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, jego niewykupienie grozi naliczeniem kary. Cena OC zależy od wielu czynników. Istnieje duża rozpiętość między najniższą a najwyższą stawką OC. Z badań przeprowadzonych przez serwis Rankomat.pl wynika, że kobiety w 2018 roku płaciły średnio o 17 zł więcej za polisę niż mężczyźni. Różnica ta jest niewielka i pokazuje, że obie płcie wypadają podobnie za kierownicą. Bezszkodowych pań za kółkiem w 2018 roku było 62,3%, czyli o 2,5% mniej niż kierowców płci męskiej. Większa liczba stłuczek i wypadków niewątpliwie przełożyła się na nieco droższe polisy OC. Ubezpieczyciele przyznają też zniżkę kierowcom z długim stażem za kierownicą. 17,7% kobiet miało prawo jazdy krócej niż 4 lata, podczas gdy mężczyzn z krótkim stażem za kółkiem było 13,6%.
Wysokość polisy OC nie zależy od płci
Kobiety mogą liczyć na tańsze OC, jeśli spełnią szereg warunków. Zasady są takie same dla obu płci. Ubezpieczyciele nie dyskryminują kobiet z racji płci. Sprzedając polisę OC, u każdego kierowcy patrzą na te same czynniki. To właśnie ich składowa determinuje ostateczny koszt ubezpieczenia.
Na co patrzą ubezpieczyciele przy ustalaniu ceny OC?
Jeśli posiadasz prawo jazdy od kilkunastu lat, zapłacisz mniej za OC. Wynika to z prostego faktu, że bardziej doświadczone osoby z reguły powodują mniej wypadków niż świeżo upieczeni kierowcy. Ponadto cenę polisy uzależnia się od wielkości miasta, w którym mieszkasz. Im mniejsze miasto, tym mniej zapłacisz, ponieważ statystycznie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że spowodujesz wypadek. Najwięcej kolizji i stłuczek obserwuje się w metropoliach – Warszawie i Wrocławiu. Z kolei najmniejszą liczbą wypadków mogą pochwalić się mniejsze miasta takie jak Rzeszów, Opole czy Kielce.
Jakim autem najlepiej jeździć, by płacić niższą polisę?
To, ile ostatecznie zapłacisz za OC, zależy też od pojemności silnika. Im większa pojemność, tym większą prędkość możesz rozwinąć, a to zwiększa ryzyko wypadku. Wśród najpopularniejszych marek samochodów najniższe polisy wykupują właściciele Dacii oraz Skody. Najwięcej za OC płacą osoby zasiadające za kierownicą BMW. Tutaj także ubezpieczyciel uwzględnia statystyki wypadków. Kierowcy BMW niewątpliwie częściej powodują kolizje aniżeli właściciele Dacii czy Skody.
Jak stan cywilny determinuje koszty ubezpieczenia OC?
Także stan cywilny oraz liczba dzieci przekładają się na wysokość ubezpieczenia OC. Kobiety zamężne z dwójką dzieci zapłacą mniej za polisę niż ich bezdzietne koleżanki będące singielkami. Zauważono bowiem, że osoby mające rodzinę rzadziej stawiają na brawurę za kierownicą.
Kiedy kobieta może zapłacić mniej za OC?
Podsumowując, kobieta może wykupić tańszą polisę OC, jeśli mieszka w mniejszym mieście, ma męża, dwójkę dzieci, prawo jazdy posiada od wielu lat, nigdy nie miała kolizji i kupiła samochód o małej pojemności silnika, najlepiej marki Dacia lub Skoda.
Jeśli chcesz dokonać szczegółowych obliczeń, skorzystaj z kalkulatora Rankomat. Pozwoli on obliczyć ci składkę ubezpieczenia OC i AC. Jest dostępny tutaj: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji nt. taniego OC, koniecznie zajrzyj na stronę https://rankomat.pl/tanie-oc