Buty, zwłaszcza jesienią, gdy często pada, z drzew spadają liście, które następnie gniją, szybko się brudzą. Jak czyścić buty? O czym należy pamiętać? Już dziś skorzystaj z naszych podpowiedzi i zadbaj o swoje obuwie.
Czyszczenie butów wewnątrz
Bardzo często ograniczamy się tylko do czyszczenia butów na zewnątrz, przez co w środku pozostają one brudne, przepocone, a stopa po wyjęciu z buta emituje niezbyt przyjemną woń. Pamiętaj, że stopy też się pocą, mają całkiem sporo gruczołów, pot jest następnie rozkładany przez bakterie i nieprzyjemnie pachnie. Dobrze jest kupić nawilżane chusteczki do czyszczenia dłoni i raz w tygodniu przetrzeć wnętrze buta tak, aby pozbyć się przykrego zapachu, łoju, ewentualnego brudu etc. To zajmuje tylko chwilę, a dzięki tej prostej czynności twoje stopy nie śmierdzą i nie są czarne, gdy wyjmujesz je z buta, odwiedzając przyjaciół.
Środek czystości dostosuj do rodzaju tworzywa
Nie każdy środek do czyszczenia butów na zewnątrz nadaje się do czyszczenia każdego rodzaju obuwia. Inną pastą czyścisz buty z prawdziwej skóry, a czym innym zamsz czy skórę ekologiczną. Zawsze możesz przy zakupie danej pary butów zapytać o sposób ich pielęgnacji i kupić odpowiedni środek, jeśli nie masz go aktualnie w swoim domu.
Noś przy sobie malutką gąbeczkę czyszczącą
Teraz takie gadżety są dostępne w sklepach obuwniczych. Mają szereg zalet. Przede wszystkim są poręczne i mieszczą się w damskiej, niewielkiej torebce. Nie zawierają kolorowej pasty, są przeźroczyste i służą do nabłyszczania obuwia oraz pobieżnego i szybkiego usuwania zanieczyszczeń. To świetne rozwiązanie, gdy w twojej okolicy trwają prace remontowe i siłą rzeczy po wyjściu z domu masz brudne buty, a nie chcesz w takich siedzieć w biurze.
Pranie w pralce – tak czy nie?
Wiele osób pierze trampki i adidasy w pralce, wiele urządzeń posiada nawet specjalny tryb dedykowany praniu obuwia. Czy warto go używać? Naszym zdaniem nie. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, butami chodzisz po ulicy, na ich podeszwie osadzają się różne mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze. Wkładając je do pralki, brudzisz bęben. Gdy po wypraniu butów pierzesz bieliznę, możesz dorobić się infekcji intymnych. W końcu na chodnikach nie brakuje odchodów ludzkich i psich – nie wszyscy ludzie są kulturalni i sprzątają po sobie. Po drugie, adidasy mogą się zwyczajnie rozlecieć, są bowiem klejone i producent często wspomina o tym, że nie należy ich moczyć.