Koty, to obok psów, najczęściej wybierane przez Polaków zwierzęta domowe, które darzy się ogromną sympatią. Nic dziwnego, że pragniemy zgłębić ich naturę i sposób porozumiewania się. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy będziemy dla nich lepszymi opiekunami. Sekretny język kotów to książka popularnonaukowa, która wyszła spod pióra profesor fonetyki, Susanne Schötz.
Badania fonetyczne nad kocim językiem
Badaczka poświęciła sporo lat pracy nad doświadczeniami, które miały ją przybliżyć do zrozumienia sposobu porozumiewania się kotów. Fonetyka to bardzo złożona dziedzina wiedzy, o której większość z nas wie niewiele. Susanne Schötz, która prywatnie jest właścicielką pięciu kotów, nagrywała ich odgłosy, po czym dokładnie je analizowała. Rezultatem jej pracy są symbole fonetyczne, które odzwierciedlają język kotów. Autorka niezwykle skrupulatnie rozbija dźwięki na czynniki pierwsze, bada samogłoski i spółgłoski. Zwraca nawet uwagę na to, czy dźwięk powstaje w pysku czy na kocim języku.
Cenne rady dla właścicieli kotów
Susanne Schötz w swojej książce Sekretny język kotów dzieli się też swoimi prywatnymi doświadczeniami z kotami. W związku z tym, że jest ich ogromną miłośniczką, zdążyła opracować wiele wartych uwagi patentów. Z jej książki dowiemy się m.in., co należy zrobić, aby kot nie budził nas w nocy. Susanne Schötz szczerze kocha koty i dlatego nie ogranicza się do badań nt. ich języka, ale też niesie pomoc bezdomnym zwierzakom, co niewątpliwie jest godne pochwały.
Niewiarygodny postęp nauki
Sekretny język kotów to idealna pozycja dla miłośników mruczków, którzy pragną zobaczyć, jak od strony naukowej wygląda analiza kocich komunikatów. Kto by pomyślał, że dziś dzięki rozwojowi nowych technologii będziemy mogli badać tego typu odgłosy, a nawet zapisywać je fonetycznie. To fascynujące, jak ogromnego postępu dokonała nauka.