Bycie matką nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko, często nie wiemy, jak się nim zajmować. Czujemy się zmęczone, ale nie chcemy tego po sobie pokazać. Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przez młode matki. Nie chodzi tutaj o piętnowanie kobiet, lecz zwrócenie uwagi na pewne kwestie. Zmieniając podejście do pewnych kwestii, można uczynić swoje życie szczęśliwszym.
Strach przed zostawianiem dziecka z ojcem
Wiele kobiet jest bardzo zmęczonych. Chodzi tutaj zarówno o brak snu, ale też obciążenie psychiczne. Kobieta, z racji, że przebywa na urlopie macierzyńskim, bardzo często jest jedyną osobą, która odpowiada za swoje dziecko. To ona sprawuje nad nim pełną opiekę od rana do wieczora. Musi być zawsze obok, gdy dziecko się przebudzi. Nie może spokojnie zjeść, przespać się czy wykąpać. Wiele młodych matek zapomina, że dziecko ma też ojca. Można więc czasem zostawić je z partnerem i skupić się na sobie. Wykąpać się w wannie, pójść do fryzjera, na obiad z przyjaciółką, na zakupy do centrum handlowego czy kurs, który podwyższy kwalifikacje zawodowe. Ojciec dziecka także pragnie dla niego jak najlepiej, dlatego z pewnością maluchowi nic nie stanie się pod jego opieką. Pamiętaj, żeby nie dać się zbyć tekstami – jestem zmęczony po pracy, ty do niej nie chodzisz, więc siedź z dzieckiem. Nie chodzisz, ale za to cały dzień jesteś na nogach i robisz przy dziecku. Partnerowi nic się nie stanie, jeśli przez kilka godzin zostanie z maluchem. Nie martw się, że on go nie nakarmi, nie wykąpie i nie uśpi. Po prostu daj szansę partnerowi sprawdzić się w roli ojca i nie narzekaj, gdy nie będzie w tym perfekcyjny. Przecież od założenia skarpet na lewą stronę, dziecku nie dzieje się żadna krzywda. Jak partner dostanie jedzenie do odgrzania, wskazówki dotyczące kąpieli, to zajmie się dzieckiem.
Brak umiejętności proszenia o pomoc
Kobiety często nie umieją prosić nikogo o pomoc. Boją się, że zostaną wówczas uznane za kiepskie matki, które nie radzą sobie z opieką nad dzieckiem. Nic bardziej mylnego. Wszyscy jesteśmy ludźmi i możemy sobie z czymś nie radzić. Poproś czasem o pomoc babcię, siostrę, przyjaciółkę czy teścia. Jeśli chcesz skoczyć do lekarza, to potrzebujesz wsparcia, ktoś musi zająć się maluchem. To żaden powód do wstydu, gdy poprosisz o pomoc.
Oczekiwanie, że inni mają obowiązek zajmować się twoim dzieckiem
Niektóre młode matki przesadzają też w drugą stronę. Oczekują, że każdy zawsze i wszędzie ma obowiązek pomagać im w opiece nad dzieckiem. Nie rozumieją, gdy ktoś im odmawia, bo jest umówiony na wizytę u dentysty, dermatologa etc. Zachęcamy do proszenia o pomoc, ale też do szanowania ewentualnej odmowy. To, że koleżanka z przyczyn obiektywnych nie może zająć się twoim dzieckiem, nie oznacza, że nie pomoże ci następnym razem. Tym razem po prostu poproś partnera, by załatwił sobie urlop na konkretny dzień, bo ty masz pilną sprawę do załatwienia.
Zbyt długie karmienie piersią
Czy wiesz, że niektóre kobiety karmią piersią nawet 2-3-letnie dzieci? To zdecydowanie za długo. Gdy u dziecka pojawiają się ząbki, warto zacząć wdrażać zgodnie z rozpiską kolejne pokarmy. Pamiętaj, że twoje mleko nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu dziecka, z czasem potrzebuje ono składników, które znajdują się w owocach, warzywach, jajach, chudym mięsie i produktach pełnoziarnistych. Ponadto gdy dziecko ma ząbki, karmienie piersią staje się po prostu bolesne.
Zgadzanie się na wszystko, byle dziecko nie płakało
Musisz pamiętać, że jeśli teraz pozwolisz dziecku na wszystko, czego zapragnie, to potem już nad nim nie zapanujesz. Ono bowiem testuje granice i bada, na co może sobie pozwolić. Nie dawaj mu ciastek, tylko dlatego że zanosi się płaczem. Z czasem nauczy się, że ma skuteczną broń i nauczy się wymuszać na tobie pewne rzeczy, które wcale nie są dla niego dobre. Musisz tłumaczyć dziecku, że pewnych rzeczy mu nie wolno i stawiać wyraźne granice.