Jakie korzyści przynosi trzymanie się za ręce

Trzymanie się za ręce uchodzi za gest, który przystoi tylko nastolatkom i dzieciom. Tymczasem można sobie na niego pozwolić niezależnie od wieku. Jakie korzyści przynosi trzymanie się za ręce?

Wzmacnia więź

Gdy trzymasz za rękę swojego partnera, wzmacniasz więź, która jest między wami. Czujesz się wtedy kochana, akceptowana i pożądana. Dotyk uwalnia oksytocynę, zwaną też hormonem przywiązania. Im częściej się dotykacie, tym bliżsi sobie się czujecie.

Zmniejsza poziom stresu

Zauważono, że osoby, które bardzo się czymś stresują, np. wizytą u lekarza, gdy chwycą za rękę ukochaną osobą, czują się spokojniejsze. Ten prosty gest zwiększa poczucie bezpieczeństwa i wiarę w pomyślne rozwiązanie.

Poczucie intymności

Pary, które trzymają się za ręce, mają lepszy seks. Potrafią się bowiem zsynchronizować, lubią się dotykać i dotyk drugiej strony nie wywołuje w nich niepokoju, bowiem zdążyły się do niego przyzwyczaić.

Odpręża

Gdy trzymasz za rękę swojego partnera, czujesz, jak niespodziewanie odchodzą wszystkie troski. Nie martwisz się problemami w pracy, kłótnią z koleżanką. Wszystko to schodzi na dalszy plan.

Dodaje siły

Trzymanie się za rękę dodaje nam pewności siebie i sprawczości. Wiesz, że nie jesteś sama w obliczu zagrożenia, lecz możesz liczyć na wsparcie drugiej osoby. Ona obroni cię wrogami i fałszywymi oskarżeniami, zawsze stanie po twojej stronie.

Trzymanie się za ręce jest dobre dla zdrowia

Naukowcy zauważyli, że trzymamy za rękę ukochaną osobę, obniża się poziom stresu, tętno się wyrównuje, oddech uspokaja. Jest to bardzo dobre dla zdrowia, gdyż obniża ryzyko zawału oraz udaru.