Na szczęście scenariusz, który sugerowała Gazeta Wyborcza, nie został dziś ogłoszony publicznie przez premiera. Rząd wprowadza szereg obostrzeń, ale wydają się one logiczne i przemyślane. Już znamy dodatkowe obostrzenia w walce z koronawirusem.
Zakaz przemieszczenia się osób niepełnoletnich bez opiekuna
Od 1 kwietnia osoby niepełnoletnie będą mogły wyjść z domu tylko w towarzystwie pełnoletniego opiekuna. Rodzice mogą zabrać swoje dzieci do sklepu w celu zakupienia jedzenia lub na spacer z psem. Jednak osoby niepełnoletnie nie mogą przemieszczać się samodzielnie lub w towarzystwie innych osób niepełnoletnich.
Konieczność zachowania odległości 2 m od innych osób
Wprowadzono konieczność zachowania 2 metrów odległości od innych osób w miejscach publicznych. Oznacza to obowiązek mijania się na ulicach. Zakaz nie dotyczy rodzin oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, które pomagają im w przemieszczaniu się.
Zamknięcie parków i bulwarów
W związku z tym, iż w miniony weekend Polacy często grillowali i biwakowali na bulwarach oraz w miejskich parkach, postanowiono to ukrócić. Im mniej kontaktów z innymi osobami, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Obowiązkowa kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie
Każda osoba, która od 1 kwietnia przekroczy granicę, będzie podlegała obowiązkowej, 2-tygodniowej kwarantannie we wskazanym miejscu. Mało tego, obowiązkową kwarantanną zostaną objęci jej bliscy lub współlokatorzy. Rząd dostrzegł słaby punkt w tym, że dotychczas bliscy osób w kwarantannie mogli się swobodnie przemieszczać i roznosić koronawirusa do sklepów czy na pocztę.
Godziny otwarcia sklepów tylko dla seniorów
Codziennie między godziną 10 a 12 sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki będą dostępne wyłącznie dla seniorów. Osoby poniżej 65. roku życia nie będą miały wówczas do nich wstępu. Chodzi o to, aby ograniczyć osobom starszym kontakt z potencjalnymi nosicielami koronawirusa, u których zakażenie przebiega bezobjawowo.
Maksymalnie 3 osoby do jednej kasy
Od jutra limit osób w sklepach będzie następujący. Do każdej czynnej kasy mogą stać maksymalnie 3 osoby. Czyli jeśli sklep ma 5 czynnych kas, to do niego wejdzie zaledwie 15 osób. Chodzi o to, aby unikać tłumów w supermarketach i umożliwić kupującym zachowanie bezpiecznej odległości.
Zamknięcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych
Od 1 kwietnia wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, studia paznokci i tatuażu zostaną obowiązkowo zamknięte. Większość zamknęła się sama już na początku marca, ale wciąż zdarzały się takie, które normalnie obsługiwały klientów.
Zamknięcie hoteli, spa etc.
Dotychczas nikt oficjalnie nie zamykał hoteli i spa. Teraz to nastąpi. Niestety, nie brakuje osób bez wyobraźni, które na weekend jadą do spa w hotelu w innych mieście. Działać będą mogły tylko te hotele, w których przebywają osoby objęte kwarantanną.
Zamknięcie sklepów budowlanych na weekend
Od poniedziałku do piątku Polacy będą mogli zrobić zakupy budowlane. Ta możliwość zostanie im jednak odebrana w weekend. W soboty i niedziele działać będą tylko sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie, które mają w swoim asortymencie środki czystości, a nie tylko kosmetyki upiększające.
Konieczność dezynfekcji terminali oraz kas samoobsługowych
Nowe obostrzenia wprowadzają konieczność dezynfekcji przez personel ekranów dotykowych oraz terminali płatniczych. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa poprzez dotyk.
Obowiązek posiadania płynów do dezynfekcji przez każdą firmę
Każda firma i zakład pracy ma obowiązek posiadać płyn do dezynfekcji, który pozostanie do dyspozycji pracowników. Jest to dobre rozwiązanie, bo wielu listonoszy, kurierów etc. zostało pozbawionych tego środka zabezpieczającego.
1,5 metra odległości między pracownikami
W miejscach pracy ma być zapewniony co najmniej 1,5-metrowy odstęp między pracownikami. Ma to zminimalizować kontakty międzyludzkie poza miejscem zamieszkania.
Prywatne busy objęte limitem przewozu osób
Dotychczas PKS oraz MZK musiały tak wpuszczać pasażerów, aby w każdym autobusie było ich tylko tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Od teraz podobna zasada obowiązuje prywatne busy, które dowożą ludzi do pracy.
Obowiązek robienia zakupów w rękawiczkach jednorazowych
Od jutra każdy, kto udaje się do sklepu na zakupy, musi mieć na dłoniach rękawiczki jednorazowe. Ma to zapobiec pozostawianiu na produktach koronawirusa. Bardzo często bowiem bierzemy do rąk jakiś proszek i sprawdzamy jego przeznaczenie, po czym odstawiamy, bo np. nie jest do kolorowego prania.
Spacer dla poratowania zdrowia psychicznego z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku
Minister zdrowia oficjalnie powiedział, że dopuszczalny jest spacer dla poratowania zdrowia psychicznego, ale nie chodzi o to, by organizować sobie wycieczki, pikniki czy też inne formy wypoczynku na świeżym powietrzu. Można się przespacerować z dala od innych, przebiec dla uspokojenia jakąś trasę, ale wszystko z zachowaniem zdrowego rozsądku. Nie wbiegamy na najbardziej uczęszczany skwer i nie mijamy innych osób niemal się z nimi stykając. Wybierajmy miejsca ustronne, a gdy kogoś zobaczymy, wymińmy go z kilkumetrowej odległości.