Blefaroplastyka

Opadające powieki, są dosyć dużym kompleksem, szczególnie dla kobiet. Nie tylko z powodu estetycznego, ale również utrudniają codzienny makijaż. Jednak opadające powieki, przede wszystkim maja wpływ na pole widzenia. Zabieg blefaroplastyki, czyli chirurgiczna korekcja powiek, staje się coraz bardzo popularny. Na czym polega taki zabieg? Jakie są wskazania do wykonania takiego zabiegu?

Czym jest blefaroplastyka?

Plastyka powiek dolnych jak i górnych, polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Zabieg również wiąże się z przywróceniem prawidłowego napięcia skóry w okolicy powiek. Jest to bardzo popularny zabieg, jeden z najczęściej wykonywanych w Polsce. Blefaroplastyka to zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, hospitalizacja nie jest wymagana.

Przygotowanie do zabiegi i jego przebieg

Aby wykonać korektę powiek, należy umówić się na konsultację lekarską. Podczas takiej wizyty, lekarz wytłumaczy cały przebieg zabiegu, przeprowadzi wywiad odnośnie stanu zdrowia, a także zleci kilka badań. Wyniki badań są kluczowe do kwalifikacji na zabieg blefaroplastyki.  W przypadku kobiet, zabieg nie może odbyć się u kobiet, u których aktualnie występuje menstruacja. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszystkich środkach farmakologicznych które stosujesz. Niezależnie od tego czy są to witaminy, czy leki na receptę, lekarz musi zadecydować czy przed zabiegiem trzeba je odstawić.

Chirurgiczna korekta powiek, zarówno dolnych jak i górnych wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Jednak zdarzają się przypadki zastosowania znieczulenia ogólnego. Cały zabieg opiera się na wykonaniu precyzyjnego cięcia, następnie usunięciu nadmiaru skóry. Po usunięciu skóry, kolejnym etapem jest plastyka mięśni okrężnych oczu, a także zastosowane lasera. Cały zabieg szczegółowo zostanie omówiony na konsultacji poprzedzającej zabieg. W zależności od rozległości zabiegu, czas trwania takiego zabiegu wynosi od 1 do 2 godzin.

Przeciwwskazaniami do wykonania blefaroplastyki są:

  • Choroby naczyniowe
  • Niedokrwistość
  • Cukrzyca
  • Nadciśnienie
  • Stany zapalne skóry

Należy pamiętać, że to lekarz po wykonaniu badań podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu.

Efekty oraz okres rekonwalescencji

Rekonwalescencja po zabiegu wynosi około 2 tygodni, ze względu na pojawienie się obrzęku oraz zasinienia. Po tygodniu należy ściągnąć szwy. W przypadku wystąpienia obrzęku, nie należy stosować okładów, jeżeli wystąpi swędzenie lub pieczenie okolicy oka, należy zastosować krople. Po zabiegu mogą wystąpić takie objawy jak:

  • Łzawienie
  • Nadwrażliwość na światło
  • Uczucie ciągnięcia

Wszystkie objawy ustępują samoistnie, ważne aby w okresie rekonwalescencji nie korzystać z sauny, basenu, solarium. Kobiety w okresie pierwszego tygodnia, nie powinny stosować makijażu. Efektem zabiegu jest zdecydowana poprawa pola widzenia, skóra wokół oczu odzyskuje piękny wygląd, a oczy są bardziej widoczne. Efekty są widoczne w przeciągu kilku dniu.