jak pracować zdalnie i nie zwariować

Jak pracować zdalnie i nie zwariować to godny uwagi poradnik, który pokazuje jak efektywnie rozplanować sobie zadania i dążyć do osiągnięcia celu. Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik i Barbara Wójcik napisali go, korzystając z doświadczeń, jakie przyniósł lockdown. Wielu z nas z powodu pandemii koronawirusa pracowało zdalnie lub robi to nadal.  Czy home office rzeczywiście jest taki fajny, jak mogłoby się wydawać?

Czy osoby pracujące zdalnie są uprzywilejowane?

Osoby, które mogę pozwolić sobie na home office, przez część społeczeństwa są traktowane jako uprzywilejowane. Praca z domu wydaje się spełnieniem marzeń. Nie trzeba wstawać bladym świtem, wskakiwać w koszulę i eleganckie spodnie, wykonywać pełnego makijażu etc. Do pracy wystarczy nam komputer, telefon i dostęp do szybkiego internetu.

Home office wymaga dobrej samoorganizacji

Tymczasem home office wcale nie jest tak lekki i przyjemny, jak mogłoby się wydawać. Wymaga bowiem doskonałej samoorganizacji. Trzeba znaleźć dla siebie wolną przestrzeń, w której nic nie będzie nam przeszkadzało. W praktyce nie jest to wcale łatwe, bo mamy dookoła siebie mnóstwo rozpraszaczy – dzieci, koty, telewizor, hałasujących sąsiadów. Na dodatek, gdy jesteśmy w domu, często brakuje nam samodyscypliny. Zamiast skoncentrować się wyłącznie na zadaniach do wykonania, włączamy pranie, gotujemy obiad, przez co pracujemy zdecydowanie mniej efektywnie. Nie każdy potrafi sam wytyczać sobie zadania do realizacji i je odhaczać z listy. Wiele osób podczas home office nie wiedziało, w co włożyć ręce, od czego zacząć etc.

Jak oddzielić życie prywatne od zawodowego?

Autorzy poradnika Jak pracować zdalnie i nie zwariować zwracają uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Wiele osób nie potrafi oddzielić życia prywatnego od zawodowego. W rezultacie albo pracujemy po godzinach, skupiając się na realizacji zadania, co odbija się negatywnie na naszym czasie wolnym i odpoczynku, albo interesuje nas wszystko dookoła, ale nie praca. Niektórzy czują się także znudzeni pracą zdalną. Mają bowiem wrażenie, że każdy dzień jest podobny do poprzedniego.

Dlaczego Polacy nie potrafią odpoczywać?

Jak pracować zdalnie i nie zwariować to pozycja godna uwagi, zwraca bowiem uwagę na efektywne zarządzanie czasem i planowanie zadań. Ponadto autorzy sporo miejsca poświęcają kwestii odpoczynku i higieny snu. Wyrastamy w przeświadczeniu, że musimy realizować się w życiu zawodowym, odnosić kolejne sukcesy, wspinać się po kolejnych szczeblach. W rezultacie nie umiemy odpoczywać, bo ciągle działamy na pełnych obrotach.  Gdy chcemy zwolnić, odpocząć, to czujemy potrzebę gnania dalej. Jeśli już zwolnimy, to czujemy się źle, bo nie przywykliśmy do takiego stanu rzeczy. Zdążyliśmy się bowiem zaadaptować do sytuacji, kiedy każdego dnia atakuje nas wiele bodźców.