Edukacja seksualna w polskich szkołach bardzo często jest jedynie fikcją. Zajęcia albo w ogóle się nie odbywają, albo są prowadzone przez niewłaściwe osoby, albo w ogóle nie poruszają tematyki świadomej zgody oraz bezpiecznego seksu. Sex edukacja Jennifer Lang to poradnik, w którym autorka podejmuje temat dojrzewania, budowania relacji i świadomej zgody. Autorka z wykształcenia jest ginekologiem i dysponuje fachową wiedzą na wiele tematów.
Edukacja seksualna zwiększa świadomość konsekwencji współżycia
Choć wielu oskarża edukację seksualną o to, że ta przyczynia się do spadku wieku inicjacji seksualnej, to w rzeczywistości obserwuje się zgoła odmienny trend. W państwach, gdzie zajęcia odbywają się na wysokim poziomie, mniej osób poniżej 15. roku życia uprawia seks, młodzi ludzie rzadziej też borykają się z problemem niechcianej ciąży czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Brak rozmów o seksie nie skutkuje tym, że nastolatki rezygnują z tej sfery życia. Wręcz przeciwnie, ta staje się dla nich jeszcze bardziej pasjonująca. Brak rzetelnej wiedzy w szkole skutkuje szukaniem informacji na własną rękę w internecie, co z kolei może zaprowadzić młodych ludzi na strony pornograficzne wypaczające obraz seksu.
Świadoma zgoda, czyli niezbędny element do odbycia stosunku
Jennifer Lang w swojej książce Sex edukacja sporo miejsca poświęca świadomej zgodzie. Pokazuje, jak ważne jest życie w zgodzie ze sobą. Autorka zachęca do tego, aby nie ulegać presji partnera czy znajomych i nie podejmować współżycia, gdy nie jesteśmy na to gotowi. Jennifer Lang zwraca uwagę na szereg aspektów, które należy uwzględnić w przypadku świadomej zgody. Ta nie tylko nie może być w żaden sposób wymuszona, druga osoba musi równie entuzjastycznie podchodzić do propozycji seksu, ale też może zostać w każdej chwili wycofana. Nie jest ona bowiem dana raz na zawsze. Świadoma zgoda musi się pojawić na każdym etapie. Fakt, że druga osoba chce uprawiać seks, nie oznacza jeszcze, że zgadza się na seks oralny, analny czy wykorzystywanie zabawek erotycznych. Warto zadawać jej pytania o to, czego pragnie i respektować odmowę. Należy też zwracać uwagę na wiek partnera, stan jego trzeźwości i zdolności intelektualne pozwalające na odmowę.
Obalanie mitów na temat seksu
W książce Sex edukacja Jennifer Lang obala też wiele mitów, w tym ten związany ze stosunkiem przerywanym. Ten, wbrew obiegowej opinii, nie chroni przed nieplanowaną ciążą ani chorobami przenoszonymi drogą płciową. Takie działanie wykazuje wyłącznie prezerwatywa.
Bezpieczne randkowanie
Jennifer Lang w poradniku Sex edukacja porusza też temat bezpiecznego randkowania. Prosi, aby nie podawać drugiej osobie zbyt wiele prywatnych informacji, na pierwszych spotkaniach nie spożywać alkoholu i umawiać się wyłącznie w miejscach publicznych, informując o randce przyjaciół lub kogoś z rodziny. To pozwala uniknąć wielu tragedii. Nie każdy jest bowiem tym, za kogo się podaje. Na świecie nie brakuje psychopatów i gwałcicieli, dlatego warto zachować wzmożoną ostrożność zwłaszcza na początku relacji, gdy o drugiej osobie praktycznie nic nie wiemy.
Przemoc seksualna – dlaczego warto o niej uczyć?
Sex edukacja porusza też temat wykorzystywania seksualnego. To bardzo trudne kwestie, o których w szkole praktycznie w ogóle się nie mówi. Tymczasem dobrze poprowadzone lekcje mogłyby ukrócić problem pedofilii i przemocy seksualnej. Im większa świadomość, tym mniejsze ryzyko stania się ofiarą wykorzystywania seksualnego.
Poradnik seksuologiczny wolny od indoktrynacji
Sex edukacja to książka napisana w sposób merytoryczny, po którą powinni sięgnąć nie tylko młodzi ludzie, ale też ich rodzice i nauczycieli. To poradnik wolny od indoktrynowania. Jennifer Lang nikogo nie krytykuje ani nie wyklucza, nie zachęca też do współżycia. Ukazuje natomiast konsekwencje konkretnych decyzji i namawia do odpowiedzialności. Sex edukacja stanowi idealny podręcznik dla osób prowadzących zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Stanowi źródło wielu inspiracji, wskazuje też najważniejsze tematy, które wymagają poruszenia.