Wiele z nas ma wrażenie, że czas ucieka im między palcami. Nie jesteśmy w stanie z niczym zdążyć na czas, czujemy się przeciążone. Jak lepiej zarządzać czasem zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym?
Przygotuj listę działań
Wiele z nas ma mętlik w głowie, bo pojawiają się kolejne zadania do wykonania. Łatwo można o czymś zapomnieć, coś niechący pominąć. W związku z tym warto nauczyć się spisywać wszystkie zadania do wykonania na jednej kartce, punkt po punkcie. Dzięki temu nic nie wypadnie ci z głowy. Poza tym daje ci to pewien ogląd sytuacji, który możesz wykorzystać w kolejnym punkcie, który szczegółowo opisujemy poniżej.
Wyznacz sobie priorytety
Jeśli masz listę zadań, przystąp do wyznaczania priorytetów. Wszystkie rzeczy, gdzie liczy się termin, które mogą mieć daleko idące konsekwencje, gdy przekroczymy deadline oraz te, które bezpośrednio prowadzą do zarobku przez firmę, są priorytetowe. Te, które mogą zaczekać, zaczniesz realizować, gdy uporasz się z priorytetami. To od nich zacznij swój poranek w pracy. Gdy odpowiesz na najważniejsze maile, stres ustąpi, a ty zyskasz kreatywność i siły, by zrealizować kolejne punkty.
Grupuj zadania tak, aby zaoszczędzić czas
Bardzo często można zaoszczędzić sporo czasu, gdy odpowiednio pogrupujesz zadania. Gdy jedziesz na pocztę, możesz po drodze kupić papier do drukarki i wstąpić do banku, by załatwić sprawę związaną z kontem firmowym. Odpada ci czas, który spędziłabyś w korkach, dojeżdżając w tę samą część miasta przez kilka dni z rzędu.
Zrezygnuj z rozpraszaczy uwagi
Wiele z nas nie umie się skupić na pracy, bo ma włączony internet na telefonie, odpisuje znajomym na wiadomości, w tle pobrzmiewa telewizor etc. Czas na pracę nie powinien być wykorzystywany na nic innego, nie przeglądaj podczas niego sklepu internetowego, nie czatuj z koleżanką na Messengerze. Nawet nie wiesz, ile takie rzeczy pochłaniają czasu.
Od razu przystąp do działania
Zamiast robić sobie przerwę na kawkę i ciasteczko, zacznij działać. Zobaczysz, że szybciej uporasz się z pracą, gdy od razu do niej przystąpisz. Wiele osób ma tendencję do odkładania spraw na później, przez co te później się piętrzą, powodując niepotrzebny stres.