Uzupełnianie ubytków uzębienia nie tylko poprawia estetykę uśmiechu, ale również wpływa na komfort gryzienia, żucia i mówienia. W zależności od stanu kości i zębów oraz zastosowanej metody leczenia stomatologicznego, zabieg implantologiczny może trwać nawet kilka miesięcy.
Krok pierwszy – konsultacja, badania diagnostyczne, plan leczenia
Konsultacja stomatologiczna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem na temat stanu jego zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem towarzyszących chorób przewlekłych i nałogów, to jeden z ważniejszych etapów leczenia. Podczas wizyty przeprowadzane jest również tomograficzne lub pantomograficzne badanie jamy ustnej w celu oceny stanu kości szczęki i zębów, grubości błony śluzowej czy wysokości wyrostka zębodołowego, które pozwolą dopasować odpowiedni rodzaj implantu. W zależności od wyników badań wszczepienie implantu zęba może być dodatkowo poprzedzone leczeniem ortodontycznym lub innymi zabiegami okołoimplantologicznymi. Na podstawie zebranych informacji stomatolog ustala i przedstawia różne warianty leczenia. Ponadto lekarz udziela wskazówek dotyczących odpowiedniego przygotowania się do zabiegu i postępowania w okresie rekonwalescencji. Więcej informacji na temat higieny i pielęgnacji jamy ustnej oraz obchodzenia się z implantem, znajduje się na stronie internetowej https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/implanty/.
Dzień zabiegu – przebieg zakładanie implantów
Implanty zębowe wszczepiane są przez ok. 20–30 minut z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Chociaż sam zabieg trwa krótko, to wizyta w gabinecie może się wydłużyć ze względu na poprzedzające implantację czyszczenie i dezynfekcję jamy ustnej, a także krótki odpoczynek w fotelu po zakończeniu całej procedury medycznej. Zakładanie implantów rozpoczyna się od nacięcia i odwarstwienia śluzówki w miejscu ubytku. W dalszym etapie zostaje odsłonięta kość. Najważniejszą fazą implantacji jest zainstalowanie pod odpowiednim kątem wszczepu, tzw. śruby, w uprzednio przygotowany przy pomocy kalibrowanych wierteł otwór. Ostatnim krokiem jest zamknięcie implantu poprzez zaszycie śluzówki. W zależności od czasu, jaki upłynął od utraty zęba, wyróżnia się różne rodzaje implantacji, tj. natychmiastową, czyli bezpośrednio po ekstrakcji zęba; wczesną, tzn. po 8–12 tygodniach po utracie zęba, bądź późną, w której przebiegu implant wszczepiany jest co najmniej po upływie 3 miesięcy od czasu powstania ubytku. Po zakończeniu osteointegracji, czyli okresu trwałego i stabilnego połączenia się implantu z kością żuchwy, można przystąpić do odbudowy protetycznej, która pozwoli ostatecznie wypełnić ubytek uzębienia. Implanty zębowe polecane są nie tylko osobom po ekstrakcji 1 zęba. Stanowią także alternatywę dla protez i mostów protetycznych u osób z większymi ubytkami zębowymi. To również bezpieczne i komfortowe rozwiązanie na odzyskanie pięknego uśmiechu w przypadku bezzębia. Odbudowa zębów przy pomocy implantów zapewnia naturalny efekt i całkowitą funkcjonalność.