Jacek Santorski od lat zajmuje się zawodowo psychologią biznesu. Zgłębił mnóstwo artykułów naukowych i podręczników poświęconych byciu efektywnym liderem. I/Refleksje o przywództwie jutra to książka, która stanowi rozmowę Jacka Santorskiego z dziennikarzem, Pawłem Oksanowiczem. Do jakich wniosków prowadzi?
Jak być dobrym liderem nie tylko w okresie prosperity?
Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, co sprawia, że niektórzy liderzy są nie tylko skuteczni w okresie prosperity, ale też świetnie radzą sobie w dobie kryzysu. Jaka istnieje korelacja między nimi, ludźmi biznesu, a liderami społecznymi, którzy walczą o wprowadzenie pewnych rozwiązań prawnych i stoją na czele organizacji charytatywnych? Czy te dwie działalności można w ogóle ze sobą porównać? Okazuje się, że tak.
Jakie kompetencje są potrzebne skutecznemu przywódcy?
Jacek Santorski to doświadczony psycholog społeczny i biznesu, który stworzył Akademię Psychologii Przywództwa. Osoby, które ją kończą, uczą się nie tylko być dobrymi liderami, ale też odpowiednio reagować na zmieniające się czynniki zewnętrzne. Dobry przywódca, to elastyczny przywódca. Swoją wiedzę Jacek Santorski czerpie nie tylko z publikacji naukowych, ale też spotkań z ludźmi biznesu, którzy chętnie dzielą się z nim swoimi refleksjami. To właśnie dzięki współpracy z nimi udało się stworzyć listę kluczowych cech oraz kompetencji, które pomagają umiejętnie zarządzać kapitałem ludzkim oraz samym przedsiębiorstwem. Wśród dobrych praktyk znajduje się m.in. umiejętność stawiania pracownikom jasnych zadań oraz wytyczania wyraźnych granic, które nigdy nie powinny zostać przekroczone.
Do jakich wniosków prowadzą doświadczenia Janiny Ochojskiej?
W książce I/Refleksje o przywództwie jutra znajdziemy także wymianę doświadczeń Jacka Santorskiego z Janiną Ochojską, która od wielu lat stoi na czele Polskiej Akcji Humanitarnej. Dzięki jej zaangażowaniu wiele osób w Polsce i za granicą uzyskało potrzebną pomoc. W jaki sposób udało jej się zachęcić do działania, wsparcia swoich projektów, miliony Polaków? To nie lada sztuka.
Książka I/Refleksje o przywództwie jutra stanowi doskonałą okazję do autorefleksji i wzbogacenia swojego warsztatu. Zdobyta dzięki niej wiedza może stać się zaczątkiem wprowadzania zmian w prowadzonym przez siebie biznesie, co z kolei przełoży się na sukcesy firmy i jej większą odporność na wstrząsy wywołane przez kryzysy gospodarcze.