Wielu Polaków decyduje się na wynajem mieszkania. Często jest to najlepsza opcja, zwłaszcza dla osób, które pracują w branży wymagającej mobilności. Nie każdy też chce wikłać się w wieloletni kredyt hipoteczny, a nie każdy ma takie szczęście, że otrzymał od rodziny mieszkanie. Na co musisz uważać, decydując się na wynajem mieszkania?
Wymiana zamków w drzwiach
Zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania, zapytaj właścicieli, czy zgadzają się na wymianę zamka w drzwiach. Nie ma sensu wprowadzać się tam, gdzie takiej możliwości nie ma. Nigdy nie wiesz, kto przed tobą wynajmował mieszkanie i czy nie dorobił sobie zapasowych kluczy. Jest to bajecznie proste, wystarczy, że kiedyś z oryginalnym kompletem podskoczył do jakiegoś centrum handlowego, gdzie jest punkt dorabiający klucze. Niestety, znane są przypadki, gdy były lokator włamywał się do mieszkania i wynosił z niego cenne rzeczy. Nie brakuje też osób, które mając dorobione klucze, po prostu wchodziły sobie do mieszkania pod nieobecność nowego najemcy, aby się w nim przespać po koncercie etc.
Przepisywanie rachunków
Z jednej strony przepisywanie rachunków na nowego najemcę jest bezpieczne dla właściciela mieszkania, unika on bowiem konieczności uiszczania gigantycznych rachunków wygenerowanych przez nieuczciwego najemcę. Z drugiej strony może stanowić pułapkę. Po pierwsze, nigdy nie wiesz, czy mieszkanie nie ma zaległości w opłacaniu czynszu, prądu czy gazu i czy nie bierzesz na siebie cudzych długów. Po drugie, ty możesz wyprowadzić się z mieszkania, ale rachunki wciąż są na ciebie i to ty zostaniesz dłużnikiem, jeśli właściciel okaże się nieuczciwy i nie będzie ich regulował w terminie.
Dostęp do internetu
Warto zwrócić uwagę, czy w mieszkaniu jest internet. Jeśli go nie ma, to czy istnieje możliwość założenia. Ewentualnie możesz rozważyć abonament na internet mobilny, ale ten z reguły jest limitowany i dużo słabszy, co w praktyce może oznaczać, że sobie na nim nie popracujesz w ramach home office.
Czy w cenie nie ma usług, z których nie będziesz korzystać
Niektórzy podają ogólną sumę opłat, a tam czają się różnego rodzaju ciekawostki. Po co ci opłacać garaż podziemny, skoro nie masz samochodu. Po co płacić za kablówkę czy dekoder, jeśli nawet nie posiadasz telewizora, bo w ogóle nie masz czasu na tego typu rozrywkę.
Jeśli wynajmujesz mieszkanie z drugą osobą, to czy każdy pokój ma drzwi na zamek
Nieważne, czy wynajmujesz mieszkanie razem z kuzynką, przyjaciółką czy znajomą z roku, dobrze, aby każdy pokój miał drzwi z zamkiem. Zapewnia to prywatność oraz bezpieczeństwo, gdy druga osoba przyjmuje gości. Gdy masz zamknięte drzwi, nikt obcy nie wejdzie do pokoju i nie ukradnie ci laptopa.
Rodzaj ogrzewania
Bardzo ważny jest rodzaj ogrzewania. Miejskie jest najlepsze, ponieważ wychodzi najtaniej. Uważaj, aby nie wkopać się w wynajem mieszkania, w którym trzeba rozpalać piec czy kominek. Z kolei ogrzewanie na gaz jest dość kosztowne, a mało wydajne.
Czy masz ciepłą wodę miejską
Zwróć uwagę, czy masz doprowadzoną ciepłą wodę z miasta, czy musisz korzystać z pieca gazowego. W tym drugim przypadku warto ocenić jego stan, ponieważ przestarzały może stanowić poważne zagrożenie dla twojego życia i zdrowia.
Stan infrastruktury mieszkania
Czy w mieszkaniu obecna jest pralka, lodówka, łóżko, szafa etc.? Niestety, nie każdy właściciel mieszkania zapewnia jego elementarne wyposażenie. Często to, co widzisz na zdjęciach w sieci, to łóżko i szafa obecnego lokatora, który zabierze je ze sobą w momencie przeprowadzki. Zwróć też uwagę, czy infrastruktura mieszkania jest mocno zniszczona. Jeśli łóżko wygląda na posikane, to z pewnością nie będziesz chciała w nim spać.
Wysokość kaucji
Ile wynosi kaucja za mieszkanie? Czy stanowi równowartość miesięcznych opłat, a może jest znacznie wyższa? Warto zadbać o to, by gdy uiszczasz kaucję, nie zgadzać się na przepisanie na siebie rachunków. W końcu po to właściciel bierze kaucję, aby zabezpieczyć się na wypadek, gdybyś nie uregulował należności w terminie.
Termin uiszczania należności za mieszkanie
Warto poruszyć tę kwestię, ponieważ musisz wiedzieć, czy twój termin wypłaty pokrywa się z terminem opłat za mieszkanie. Jeśli wynagrodzenie otrzymujesz 10. dnia każdego miesiąca, a wszystkie opłaty musisz zrobić 1. dnia, to może pojawić się problem.
Czy w cenę są wliczone wszystkie opłaty
Wiele osób podaje tylko koszty odstępnego. Czynsz oraz opłata za media to osobna sprawa, dlatego warto ją poruszyć, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Koszty wynajmu mogą bowiem bardzo wzrosnąć, gdy doliczysz wszystkie opłaty.