Alkoholizm to często spotykany problem w Polsce, jednak wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że zna dorosłe dzieci alkoholików. Każdy bowiem ukrywa ten fakt przed światem, postrzegając go jako wstydliwy. W rezultacie większość osób cierpi w samotności, uważając, że inni mają szczęśliwe rodziny. Dlaczego nie należy wstydzić się alkoholizmu rodziców?
Rodziców się nie wybiera
Pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy wstydzić się błędów, jakich dopuszczają się nasi rodzice, bo ich się nie wybiera. Przychodzimy na świat w tym, a nie innym domu. Nie mamy na to żadnego wpływu. Tak samo jak dziecko ze szczęśliwej rodziny w niczym nie zapracowało sobie na rodziców wolnych do alkoholizmu. Ono po prostu miało szczęście, a ty pecha. Jednak twoje dalsze życie zależy tylko od ciebie. Możesz stworzyć szczęśliwą rodzinę wolną od uzależnień i lęków, zrobić zawrotną karierę zawodową, ukończyć prestiżowe studia. Oceniać zawsze powinniśmy konkretną osobę, a nie jej bliskich. Co z tego, że nasza koleżanka z pracy pochodzi z dobrego domu, skoro jest opryskliwa i leniwa? Natomiast kolega z działu, którego ojciec pije bez umiaru, może być pracowity i przyjazny dla innych.
To rodzic powinien wstydzić się alkoholizmu
Pamiętajmy o tym, że każdy kieruje swoim życiem i odpowiada za swoje wybory. To twoi rodzice wybrali wódkę zamiast normalnej, szczęśliwej rodziny. Prawdopodobnie byli już uzależnieni, zanim ty pojawiłeś się na świecie. Rodzice nigdy nie piją przez dziecko, problemy wychowawcze, ale brak umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami. To oni wybierają drogę na skróty, łatwiej się upić, niż pójść do terapeuty, aby popracować nad powracającymi traumami z dzieciństwa. Skoro rodzic pije, to niech się tego sam wstydzi. Koniec z jego usprawiedliwianiem, ukrywaniem problemu i tworzeniem fałszywego obrazu szczęśliwej rodziny. Pora powiedzieć na głos, że twój ojciec ma problem z alkoholem, a ty czy twoja matka nie macie na to wpływu. To nie świadczy źle o was, tylko o nim.
Mówiąc głośno o alkoholizmie rodziców, możesz zyskać wsparcie
Wiele osób latami męczy się ze swoimi problemami w pojedynkę. Wstydzi się mówić o alkoholizmie w rodzinie, przez co nie otrzymuje niezbędnej pomocy. Prawda jest często taka, że gdyby kobieta, która wyszła za mąż za alkoholika, powiedziała o wszystkim swoim rodzicom czy bratu, to otrzymałaby z ich strony pomoc. Oni nie potraktowaliby tego związku jako jej życiowej porażki, tylko zaprosili do siebie, aby mogła stanąć na własnych nogach, wynająć mieszkanie, znaleźć dodatkową pracę poza pełnym etatem.
Szczera rozmowa sprawia, że inni mogą lepiej zrozumieć ciebie
Dorosłe dzieci alkoholików często postępują w sposób niezrozumiały dla osób, które nigdy nie przechodziły przez to piekło. Jeśli wyjaśnisz partnerowi czy przyjaciółce, że nie chcesz wracać w rodzinne strony, bo twój ojciec pije, to istnieje spora szansa, że spotkasz się ze zrozumieniem. Ludzie przestaną cię dopytywać o prezenty świąteczne dla rodziców, o to, jak spędzisz z nimi Wigilię etc. Tak samo mówiąc o samotności w dzieciństwie z powodu alkoholizmu ojca, zyskasz większe zrozumienie ze strony partnera, który zrozumie, dlaczego tak bardzo denerwujesz się, gdy wychodzi spotkać się ze znajomymi. Warto ze sobą szczerze rozmawiać, aby wypracować porozumienie.